Jurgiel rozmawiał z Hoganem. Chce umorzenia kar za nadprodukcję mleka i działań na rynku wieprzowiny

O trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i mleka minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel rozmawiał z unijnym komisarzem Philem Hoganem. Spotkanie odbyło się podczas posiedzenia Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli na wniosek polskiego ministra.

 

\"rolnictwo,

 

Jurgiel zaapelował o jak najszybsze uruchomienie mechanizmu prywatnego przechowywania dla wieprzowiny. Uważa jednak, że nie jest to wystarczający instrument do poprawy sytuacji na rynku, dlatego też wnioskuje o uruchomienie innych, przede wszystkim subsydiów eksportowych.

Zdaniem polskiego szefa resortu rolnictwa, pilnych i zdecydowanych działań wymaga także trudna sytuacja producentów mleka. Minister zwrócił się do Komisarza Hogana z prośbą o poparcie rozwiązań prawnych umożliwiających umorzenie rolnikom drugiej i trzeciej transzy opłat za nadprodukcję mleka w ostatnim roku kwotowym.

Komisarz, odnosząc się do przedstawionych propozycji poinformował, że uruchamiany od 4 stycznia 2016 roku mechanizm prywatnego przechowywania przewiduje podwyższone stawki za przechowywanie oraz poszerzoną listę produktów. Ponadto zapewnił, że KE pracuje nad dalszymi instrumentami wsparcia rynku wieprzowiny.

Odnośnie rynku mleka, komisarz Hogan zobowiązał się przeanalizować propozycje rozwiązań ministra po otrzymaniu formalnego wniosku.

Czytaj także:
Resort rolnictwa zapowiada ścisłą współpracę z polskimi przedstawicielami COPA-COGECA

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na znaczenie sektora rolnego w negocjacjach handlowych, w szczególności  w negocjacjach z USA. W swojej wypowiedzi podkreślił, że ustalenia nie mogą zachwiać warunków konkurencji na rynku i uderzyć w ważne sektory polskiego rolnictwa.

Komisarz wyraził zrozumienie dla polskich postulatów i podkreślił, że w rozmowach z USA pilnuje tych spraw w negocjacjach.

Ponadto komisarz poinformował o niedawnych rozmowach z głównym negocjatorem ze strony amerykańskiej o zaawansowanych negocjacjach odnośnie dopuszczenia jabłek i gruszek na rynek USA, w tym z Polski.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here