Katastrofalna susza na polach. Konieczne jak najszybsze ogłoszenie programu wsparcia

Susza nie odpuszcza. Przed nami kolejne upalne dni bez kropli deszczu. Dla rolników oznacza to niższe plony, a co za tym idzie dużo niższe dochody. Dlatego samorząd rolniczy apeluje o pomoc dla poszkodowanych gospodarzy i jak najszybsze ogłoszenie programu wsparcia.

Susza rolnicza występuje wśród wszystkich kilkunastu monitorowanych upraw – poinformował przedwczoraj Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Brak wody zagraża najbardziej zbożom jarym i ozimym oraz roślinom bobowatym.

Np. w Wielkopolsce susza została stwierdzona we wszystkich gminach województwa. Klęska ta, jak nigdy dotąd, w niektórych rejonach występuje nawet na najmocniejszych glebach, zaliczanych przez System Monitoringu Suszy Rolniczej do kategorii IV.

Z powodu suszy poważnie zagrożone są plony wszystkich upraw, a w szczególności zbóż jarych i ozimych, trwałych użytków zielonych, krzewów owocowych, w tym truskawek, warzyw gruntowych (m.in. grochu zielonego, kukurydzy cukrowej, pomidorów) i upraw sadowniczych.

W nowopowstałych sadach wiele drzewek nie przetrwało długiego okresu bez deszczu. Negatywne skutki braku opadów atmosferycznych, który występuje od samego początku sezonu wegetacyjnego, potęgowany jest przez rekordowo wysokie temperatury powietrza i silne nasłonecznie.

–  W tej sytuacji gwałtownie zakończyło się plonowanie wiele sezonowych gatunków, jak np. szparagi, truskawki, czy czereśnie. Plantacje pozostałych owoców i warzyw nie rokują wydania dobrego jakościowo plonu. Istnieją bardzo poważne obawy o kondycję pozostałych upraw rolniczych: rzepaku, kukurydzy i roślin okopowych. Panująca susza stwarza także poważne problemy dla innych dziedzin produkcji rolnej, w tym dla rybactwa śródlądowego – przekonuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Przyszłość rolników zagrożona

WIR uważa, że bez dodatkowej pomocy ze strony polskiego rządu byt wielu gospodarstw rolnych będzie poważnie zagrożony.

– Odpowiednio wczesne ogłoszenie programu wsparcia, w obliczu pogłębiającej się klęski, jest szczególnie ważne dla umożliwienia oszacowania zakresu i wysokości szkód przed zakończeniem zbioru roślin przez powołane przez wojewodę gminne zespoły komisji. Czasu jest mało i jeżeli warunki pogodowe z ograniczoną ilością opadów oraz wysokimi temperaturami się utrzymają, to wpłynie to na przyspieszenie żniw, nawet o trzy tygodnie w stosunku do roku ubiegłego – wyjaśnia WIR.

Nie tylko susza

Izba apeluje, by pomoc rządu nie ominęła tych rolników, którzy zostali poszkodowani na skutek wystąpienia innych zjawisk atmosferycznych o charakterze klęski, jak np. gradu, huraganu czy deszczu nawalnego.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Motocyklista wpadł pod Ursusa. Wzorowa postawa strażaków!

W Ligocie Oleskiej w województwie opolskim motocyklista wpadł pod ciągnik rolniczy. Poszkodowanemu pomocy udzielili strażacy z OSP Ligota Olecka. 24 kwietnia w godzinach wieczornych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics