KE łagodzi skutki ASF. Będzie wsparcie dla producentów tuczników i loch

Komisja Europejska przyznała Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny. Wsparcie będzie przeznaczone na łagodzenie skutków wystąpienia w Polsce ASF. Pomoc dotyczyć będzie łącznie 50 tys. zwierząt.

 

\"rolnictwo,

 

– W efekcie intensywnych działań i wniosków ministra Krzysztofa Jurgiela 9 marca 2017 r. projekt rozporządzenia (przyznający Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny – przyp. red.)  uzyskał pozytywną opinię Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych – informuje resort rolnictwa.

Pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju świń objętych kodem CN 0103 92 19 (tuczniki) oraz loch objętych kodem CN 0103 92 11. Wsparcie dotyczyć będzie łącznie 50 tys. zwierząt.

Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • Gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;
  • Gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;
  • Gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;
  • Gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.

Pomoc będzie dotyczyć obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF.

Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Kat Dodd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here