KE nie da więcej na odszkodowania

22 państwa unijne złożyły wnioski o odszkodowania w związku ze stratami poniesionymi w wyniku epidemii EHEC. Jeszcze pięć krajów nie dopełniło tego obowiązku: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, niektóre z państw, w tym Polska, muszą przedstawić dodatkowe dokumenty.
Polscy rolnicy złożyli prawie 5000 wniosków o odszkodowania na sumę około 81 milionów euro.  Wysokość rekompensat ARR wyceniła na podstawie pozytywnie zweryfikowanych wniosków od ponad 4,7 tys. rolników.

Jak informuje TVP Info, „najwięcej zgłoszeń o rekompensaty pochodzi z województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego”.

Oszacowano, że straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. hektarów, głównie ogórków i pomidorów.
Komisja Europejska na rekompensaty przeznaczyła jedynie 210 mln euro. Dla wszystkich raczej nie wystarczy.

Polska strona od początku wnioskowała o zwiększenie puli środków na odszkodowania. Bruksela się jednak nie zgodziła.

We wtorek 19 lipca unijni ministrowie rolnictwa rozmawiali z Komisją Europejską na temat rekompensat. Spotkaniu przewodniczył szef polskiego resortu rolnictwa Marek Sawicki. Minister jest zdania, że KE powinna zwiększyć fundusz odszkodowawczy.

Jak poinformowała TVP Info, „KE zapowiedziała, że jeżeli kwota rekompensat z całej UE będzie wyższa niż 210 mln euro, zastosuje tzw. współczynnik redukcji, co oznacza, że wypłaty dla rolników będą mniejsze niż maksymalne”.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here