KE pod ostrzałem krytyki po ogłoszeniu nowych propozycji WPR

1 czerwca Komisja Europejska ogłosiła propozycje dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027, co wywołało dużą falę krytyki ze strony rolników i organizacji ekologicznych. Negatywną reakcję wzbudza przede wszystkim obniżenie budżetu, oddanie państwom członkowskim zbyt dużej swobody oraz niejasne zagadnienia dotyczące środowiska i klimatu.

Według Phila Hogana, Komisarza ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, nowe propozycje zmodernizują i uproszczą nową WPR, „zapewniając prawdziwą pomoc dla państw członkowskich, bardziej odporny sektor rolny w Europie oraz większe ambicje w zakresie polityki środowiskowej i klimatycznej”. Nalega on, żeby pozostawić miejsce na zwiększony udział kapitału krajowego, by państwa opracowały własne strategie zgodne z ogólnymi celami wyznaczonymi przez UE. Natomiast Komisja będzie zatwierdzać każdy taki plan w celu zapewnienia spójności i ochrony jednolitego rynku, a wyniki będą pod jej ścisłą kontrolą.

„Społeczny” aspekt propozycji przedstawionej przez Komisję sugeruje, że płatności bezpośrednie dla rolników zostaną zmniejszone w przypadku kwot powyżej 60 tys. euro i ograniczone do maksymalnego limitu 100 tys. euro na gospodarstwo rolne. Małe i średnie gospodarstwa otrzymają wyższy poziom wsparcia na hektar, a państwa członkowskie będą musiały przeznaczyć co najmniej 2% ze środków płatności bezpośrednich na pomoc młodym rolnikom na wejście do sektora.

Negatywna reakcja na cięcia budżetowe

Joachim Rukwied, prezes Komitetu Zawodowych Organizacji Rolniczych stwierdził: „jesteśmy bardzo zaniepokojeni wpływem tych propozycji. Płatności bezpośrednie, które są najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na ustabilizowanie dochodu rolników i pomagają im lepiej zarządzać ich ryzykiem, są w ramach nowych propozycji coraz bardziej osłabiane. Sprzeciwiamy się wszelkim ograniczeniom lub zmniejszeniu płatności zaproponowanych przez Komisję.”

Rolnictwo to jeden z kluczowych obszarów, w których Komisja proponuje znaczące cięcia, by nadrobić przyszłoroczne wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Według Komisji plany obniżą wydatki na rolnictwo o 5% w porównaniu z obecnymi ramami budżetowymi, chociaż Parlament Europejski obliczył, że będzie to nawet 15%.

Farm Europe, think-tank zajmujący się sprawami rolnictwa zaznacza, że dochody rolników zostaną zmniejszone o 16%-20%, co doprowadzi do masowej emigracji z obszarów wiejskich. Na dodatek nowe plany zmniejszają dochód z rolnictwa o 8%-10%, w zależności od decyzji podjętych przez państwo członkowskie.

Jeszcze zanim Komisja Europejska zdążyła przedstawić swój plan, sześć państw europejskich- Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania – wspólnie podpisały deklarację, w której oświadczyły, że zdecydowanie żałują planowanych cięć budżetowych, podkreślając negatywny wpływ tej obniżki na dochody rolników i wzywają do utrzymania obecnego budżetu.

WPR a zmiany klimatyczne

Także organizacje pozarządowe zajmujące się ekologią, mocno skrytykowały propozycje Komisji dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu, stwierdzając, że oddanie państwom członkowskim zbyt dużej swobody zabije cele wyznaczone w zakresie ochrony środowiska.

Według organizacji BirdLife Europe „reforma przywiązuje duże nadzieje do osiągnięcia celów unijnych, zakładając, że państwa członkowskie wybiorą wspólny interes ponad własny. Jednak ostatnie 20 lat wdrażania WPR sugeruje, że gdy ministerstwa rolnictwa mają możliwość, są skłonne do lobbowania własnych gospodarek rolnych.” „Perspektywa zwiększonych dofinansowań bez zwiększonej odpowiedzialności potęguje ryzyko, w którym każdy kraj próbuje konkurować z innymi dzięki dopłatom do produkcji.”

W nowych propozycjach WPR, wyznacza ona bardziej ambitne cele polityki środowiskowej i klimatycznej. W oświadczeniu czytamy, że „wsparcie dochodów rolników już jest uzależnione od stosowania praktyk rolniczych przyjaznych dla środowiska i klimatu, a nowa WPR będzie wymagała od rolników zwiększenia poziomu ambicji poprzez działania zarówno obowiązkowe, jak i te oparte na systemie zachęt.”

Według Marco Contiero, dyrektora europejskiego oddziału Greenpeace, plany Komisji prawie nie zapewniają ochrony zdrowia, środowiska i klimatu. Unia Europejska wspiera przemysł rolniczy miliardami euro rocznie. Ostatnie, czego ludzie mogą się spodziewać to to, że te inwestycje pomogą osiągnąć cele klimatyczne i środowiskowe i dostarczą zdrową i pożywną żywność”.

„Parlament Europejski i nasze rządy muszą ustalić priorytety WPR i przestać kierować pieniądze do kilku dużych właścicieli ziemskich i gospodarstw fabrycznych. Każdy z nas ma prawo wiedzieć, że to, co jemy, nie jest okrutne dla zwierząt, nie zanieczyszcza naszej wody, nie ociepla planety lub nie powoduje, że jesteśmy chorzy.”- dodaje.

World Wildlife Fund (WWF) podkreśla, że nowe propozycje nie są wiążące dla państw członkowskich w zapewnieniu odpowiednich wyników związanych ze środowiskiem oraz nie zapewniają wystarczającej zachęty dla rolników, którzy aktywnie przyczyniają się do osiągnięcia tych celów.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.pl | tłumaczenie Anna Komosa

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

Znaczenie żywej fabryki azotu

Najważniejszym i niezbędnym składnikiem pokarmowym jest azot. Gwarancja odpowiedniej ilości tego pierwiastka w kluczowych momentach rozwoju roślin jest priorytetowa. Zapewni to możliwość zbudowania wysokiego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE