KE pozwala na większe zaliczki dla rolników

Komisja Europejska dodała pięć kolejnych państw, w tym Chorwację i Wielką Brytanię, do listy krajów, które mogą zwiększyć kwoty wypłacane z góry rolnikom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi w pierwszej połowie tego roku.

\"rolnictwo,

Krok ten został podjęty w pierwszej połowie września wobec dziesięciu państw: Belgii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Jako pięć kolejnych krajów zostały dodane: Chorwacja, Irlandia, Grecja, Rumunia i Wielka Brytania, które zwróciły się o wsparcie dopiero po rozpoczęciu procedur dla pierwszych państw.

„Różne warunki klimatyczne, od suszy do ulew, które musieliśmy przezwyciężyć w tym roku, postawiło rolników w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki zgodzie na zwiększenie płatności zaliczkowych dokonywanych przez władze krajowe dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej poprawi się przepływ środków pieniężnych” – oświadczyła Komisja Europejska.

Zdaniem europejskich władz wykonawczych, umowa obejmuje płatności bezpośrednie dla rolników oraz niektóre płatności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, które zazwyczaj są dokonywane przez państwa członkowskie w okresie od 1 grudnia do 30 czerwca.

Zaliczki już płyną na konta rolników

Kraje członkowskie mogą zdecydować się na wypłacenie zaliczek na te płatności od 16 października w danym roku, do maksymalnie 50 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich, a 75 proc. przydzielono na rozwój obszarów wiejskich.

Decyzja Komisji pozwala państwom dotkniętym trudnymi warunkami klimatycznymi na podwyższenie kwoty zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich do 70 proc., a przy płatnościach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nawet do 85 proc.

„Od tego momentu ww. państwa mają możliwość samodzielnego decydowania czy skorzystać z tego instrumentu, powiązanego z zasadami zaliczki” – poinformowała KE.

W Polsce 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r. W bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki konieczne do przyznania płatności.

Viorica-Valeria Ciobanu | EurActiv.pl, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics