Poprawa wydajności w żywieniu świń i brojlerów. Obiecujące wyniki badań

Podstawowym sposobem na zapewnienie zrównoważonego rozwoju w produkcji trzody chlewnej i brojlerów jest poprawa wydajności paszy (FE). Jeden z unijnych projektów dostarczył europejskiej branży wieprzowej i drobiarskiej odpowiednich strategii i narzędzi, które pomogą jej wyżywić rosnącą populację w zaradny i ekologiczny sposób.

\"\"


„Podniesienie poziomu FE, wyżywienie rosnącej liczby ludności na świecie i zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne to strategiczne cele wspólne dla sektora hodowlanego, decydentów politycznych i naukowców” – mówi dr Niamh O’Connell, koordynatorka finansowanego przez UE projektu ECO-FCE.

Aby je osiągnąć, konieczne jest zgłębienie wiedzy z zakresu oddziaływań zachodzących pomiędzy genetyką zwierząt, funkcjonowaniem jelit i właściwościami paszy.

„Zastosowaliśmy podejście multidyscyplinarne, aby lepiej zrozumieć biologiczne podstawy FE u świń i brojlerów” – wyjaśnia dr O’Connell. „Przyjrzeliśmy się również metodom żywieniowym i genetycznym, które pozwoliłyby tę wydajność zoptymalizować”.

Wykorzystując najnowocześniejsze technologie, zespół projektu ECO-FCE zidentyfikował główne czynniki odpowiedzialne za wysoki i niski współczynnik FE u świń i brojlerów hodowanych w różnych środowiskach. Zaobserwowano duży wpływ środowiska, a wyniki badań wykazały, że leżące u podstaw FE mechanizmy fizjologiczne miały odmienny charakter u samców i samic. Odnotowano interesujące powiązania pomiędzy wydajnością paszy a zachowaniami żywieniowymi, florą jelitową, transportem makroskładników odżywczych, regulacją hormonalną, homeostazą osmotyczną i funkcjonowaniem mitochondriów.

Wydajność żywieniowa i redukcja śladu ekologicznego

Kolejnym celem inicjatywy ECO-FCE było przygotowanie narzędzi żywieniowych in vitro oraz in vivo, które pozwoliłyby zwiększyć FE oraz ograniczyć ślad ekologiczny. Metody in vitro ukierunkowane na trawienie w jelicie krętym okazały się cennym wsparciem dla licznych badań przesiewowych, których przedmiotem były enzymy egzogenne i dodatki wykorzystywane w połączeniu z różnymi składnikami pasz. Zdaniem dr O’Connell podejście to może stać się narzędziem wspierającym badania przesiewowe w przyszłych projektach badawczych.

Testy żywieniowe wykazały, że dieta niezawierająca soi wspiera wydajność hodowli trzody chlewnej i brojlerów na poziomie podobnym do diety sojowej, jednak odnotowano różnice w działaniu enzymów. Co ciekawe, określone dodatki roślinne zdają się ograniczać emisję amoniaku u świń – obszar ten wymaga jednak dalszych badań.

Naukowcy opracowali również symbiotyki do stosowania u brojlerów in ovo. Ich wdrożenie dało bardzo obiecujące rezultaty w kontekście parametrów związanych z wydajnością hodowli w późniejszym życiu zwierząt.

Praktyczne innowacje w zakresie żywienia i ich korzystny wpływ na trzodę chlewną i drób

Zespół badawczy stworzył szereg praktycznych narzędzi i modeli przeznaczonych dla decydentów politycznych, naukowców, podmiotów przemysłowych i ogółu społeczeństwa. Łatwe w obsłudze narzędzie internetowe z funkcją wyszukiwania umożliwia zainteresowanym stronom dostęp do wyników badań ECO-FCE dotyczących czynników wpływających na FE w hodowli trzody chlewnej i drobiu.

„Inicjatywa ECO-FCE była dużym i złożonym projektem, dlatego mam nadzieję, że wspomniane narzędzie ułatwi interesariuszom odnajdywanie poszukiwanych informacji” – zaznacza dr O’Connell.

Opracowano dwa kalkulatory dla systemów hodowli trzody chlewnej i drobiu, które pozwalają na obliczanie ilości wydalanego przez zwierzęta azotu, fosforu i gazów cieplarnianych na podstawie pojedynczych danych wejściowych dotyczących wydajności i informacji żywieniowych.

„Stanowią one użyteczne narzędzia umożliwiające porównanie wpływu prowadzonej hodowli na środowisko naturalne w przypadku stosowania różnych pasz” – dodaje.

Na koniec zespół projektu ECO FCE zidentyfikował biomarkery zróżnicowanej wydajności paszy na poziomie genetycznym oraz opracował nowe metody modelowania, aby wesprzeć bardziej precyzyjny dobór zwierząt pod tym kątem w sektorze hodowlanym.

„Inicjatywa ECO-FCE dostarczyła rozwiązań, które znacząco pogłębiły naszą wiedzę z zakresu FE w hodowli trzody chlewnej i drobiu” – podsumowuje dr O’Connell. „Modele i narzędzia gotowe do użytku przemysłowego pomogą różnym podmiotom lepiej zrozumieć, mierzyć i określać wpływ podejmowanych decyzji na FE i środowisko”.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Źródło: CORDIS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,360ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Ciągnik rolniczy wart 300 tys. złotych odnaleziony!

Żarscy dzielnicowi odzyskali ciągnik rolniczy, który skradziono na terenie województwa dolnośląskiego. Wartość pojazdu to prawie 300 tysięcy złotych. Traktor wrócił do właściciela. Ciągnik ukryto w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE