Kiedy Rosja zniesie embargo?

W związku z rosyjskim embargiem na polskie warzywa wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz spotkał się z zastępcą ambasadora Rosji w Polsce Dmitrijem Polańskim.

Wiceminister zgłosił chęć spotkania w lipcu z głównym lekarzem sanitarnym Rosji Giennadijem Oniszczenko, by porozmawiać na temat wznowienia eksportu polskich warzyw.

Z kolei minister Marek Sawicki zażądał od Komisji Europejskiej wyjaśnień w tej sprawie. Komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej KE John Dalli polecił dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. zdrowia i konsumentów UE Paoli Testori Coggi  bezzwłoczne wyjaśnienie powodów utrzymywania przez Rosję embarga.


W Moskwie zaś interweniował ambasador Polski Wojciech Zajączkowski.

Na razie niewiadomo, kiedy Rosja zniesie zakaz wwozu polskich warzyw.

Rosyjskie służby sanitarne wprowadziły 2 czerwca embargo na unijne warzywa po wybuchu epidemii zakażeń bakterią EHEC. Po trzech tygodniach Moskwa zdjęła zakaz wwozu niektórym krajom, ale eksportowane produkty muszą mieć certyfikaty potwierdzające, że są one wolne od bakterii EHEC.

Polska jako jeden z pięciu pierwszych krajów wraz z Holandią, Danią, Hiszpanią i Czechami spełniła warunki i złożyła stosowne dokumenty określone w porozumieniu zawartym 22 czerwca 2011 r. w Moskwie pomiędzy Unią Europejską i Federacją Rosyjską.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: MRiRW
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics