Kiedyś ruina w Kurozwękach. Dziś właściciel jest zasłużony dla kultury polskiej

Karen Popiel odebrała z rąk Kazimierza Plocke, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Tomasza Nawrockiego, Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną jej mężowi, Janowi Marcinowi Popielowi – poinformował Michał Koczalski z Biura Rzecznika Prasowego Agencji Nieruchomości Rolnych.

Obecny właściciel pałacu w Kurozwękach został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w ochronę zabytku klasy zerowej, który jest ważnym obiektem z punktu widzenia historii i tradycji narodowej.

Kim jest Jan Marcin Popiel?
Jan Marcin Popiel, herbu Sulima, jest prawowitym właścicielem kurozwęckiego pałacu, który na początku lat 90. Rodzina Popielów odzyskała od Skarbu Państwa. Należy on do rodu Popielów od XIX wieku. W 1944 roku, na mocy dekretu rolnego, rodzina została pozbawiona swojego majątku i przez kolejne dziesięciolecia pałac ulegał zniszczeniu. Jeszcze w 1990 roku Kurozwęki były prawdziwą ruiną. Dziś majątek jest odnowiony w 65%. Stało się to dziełem konsekwencji Jana Marcina Popiela, który odkąd przejął majątek, poświęca swój czas i pieniądze na restaurację obiektu, stanowiącego zabytek klasy zerowej. W pałacu jest sala balowa, w której tańczył sam król Stanisław August Poniatowski. W tzw. czerwonym saloniku spędził nawet jedną noc.

Barokowy pałac i okoliczne tereny są istnym rajem dla turystów. Wiele osób odwiedza Kurozwęki, aby odpocząć w zaciszu pałacowych komnat, niektórzy korzystają z oferty i organizują tam różnorakie konferencje i szkolenia. Pojawiają się też coraz częściej tacy, którzy chcą po prostu zwiedzić pałac i kurozwęckie atrakcje, czyli kilkusethektarowe gospodarstwo, w tym ponad 40 hektarowe „bizon safari”, stadninę koni, kukurydziany labirynt itp. Z historią pałacu oraz atrakcjami z nim związanymi można zapoznać się na stronie internetowej – www.kurozweki.nazwa.pl

Jan Marcin Popiel utworzył dwie firmy: Zespół Pałacowy Kurozwęki Sp. z o.o. nastawioną na działalność turystyczno-hotelarską oraz Stadninę Koni Kurozwęki, gdzie nacisk kładziony jest na działalność hodowlano-rolniczą. W obydwu spółkach zatrudnienie znalazło kilkadziesiąt osób z Kurozwęk i okolic.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych, www.anr.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here