Kolejne kontrole Inspekcji Weterynaryjnej. Zobacz czego dotyczyły uchybienia!

W ramach wprowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną programu „ Zero tolerancji ” w dniach 7 – 13 sierpnia 2013 r. terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej na terenie całej Polski przeprowadziły 856 kontroli: 106 w rzeźniach, 123 w zatwierdzonych zakładach przetwórstwa spożywczego, 17 w chłodniach składowych, 105 w punktach skupu zwierząt, 45 u pośredników w handlu zwierzętami, 52 środków transportu produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz 408 środków transportu zwierząt do 8h.

 

\"\"

 

Uchybienia występujące w podmiotach sektora spożywczego produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczyły: nadzoru właścicielskiego, wymogów strukturalnych, identyfikowalności, wymogów higienicznych oraz właściwego postępowania z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego.

Czytaj także:
Ceny rzepaku i pszenicy pod lupą UOKiK
Rząd pomoże poszkodowanym rolnikom
Sytuacja zdrowotna świń w Polsce

Stwierdzane nieprawidłowości w punktach skupu zwierząt, podmiotach prowadzących działalność pośrednictwa w obrocie zwierzętami oraz podmiotach zajmujących się transportem zwierząt do 8h dotyczyły: infrastruktury, prowadzenia dokumentacji, identyfikacji zwierząt, dobrostanu zwierząt oraz warunków technicznych środka transportu.

Jednocześnie w wyniku prowadzonych w dniach 7 – 13 sierpnia 2013 r. kontroli ujawniono 20 prowadzonych nielegalnie działalności. Przypadki te dotyczyły: uboju świń (14 przypadków), w tym na użytek własny (12 przypadków) i bez badania na włośnie (2 przypadki), produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego (7 przypadków), skupu bydła (1 przypadek), transportu środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego (1 przypadek) i transportu zwierząt (1 przypadek).

W związku z ujawnieniem ww. nielegalnych działalności nałożono 10 kar pieniężnych na kwotę 1 300 zł (nałożenie 6 kolejnych jest w toku), 5 spraw przekazano do organów ścigania.

W związku z powyższym w okresie 7 – 13 sierpnia 2013 r. łącznie:

• nałożono w drodze decyzji administracyjnej 21 kar pieniężnych na łączną sumę 107 300 zł, nałożenie 15 kolejnych jest w toku;

• nałożono 18 mandatów na łączną kwotę 5 100 zł;

• 7 spraw przekazano do organów ścigania, przekazanie 2 kolejnych jest w toku;

• wydano 4 decyzje administracyjnych o zawieszeniu/zakazie działalności i/lub wykreśleniu z rejestru, wydanie 5 kolejnych jest w toku;

• 3 sprawy przekazano do właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii. 

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here