Kolejne ogniska ptasiej grypy. Olbrzymie stada indyków do utylizacji

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk nr 11 i 12 w 2024 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u drobiu, na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet – PIB) w Puławach.

Kolejne ogniska ptasiej grypy. Olbrzymie stada indyków do utylizacji

Ognisko HPAI nr 11 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 8 lutego br. w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 10 050 indyków rzeźnych w miejscowości Dziarny, gmina Iława, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie.

Ognisko HPAI nr 12 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 9 lutego br. w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 35 577 indyków rzeźnych w miejscowości Glinki, gmina Deszczno, powiat gorzowski, woj. lubuskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 r. stwierdzono 12 ognisk HPAI u drobiu oraz 8 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics