Kolejne pięć nowych ognisk grypy ptaków

Kolejne pięć ognisk grypy ptaków w naszym kraju. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu HPAI u drobiu nr 323 – 327 w 2021 r.

Kolejne pięć nowych ognisk grypy ptaków
Kolejne pięć nowych ognisk grypy ptaków

Ognisko HPAI nr 2021/323 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 163 ptaki (kury, kaczki). Gospodarstwo leży w miejscowości Więckowo w gminie Janowo, powiat nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie.

Ognisko HPAI nr 2021/324 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 1 456 ptaków: 1 305 kaczek, 134 gęsi, 7 kur i 1 perliczkę. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Szydłowo w gminie Szydłowo, powiat mławski, woj. mazowieckie.

Ognisko HPAI nr 2021/325 potwierdzono w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 141 ptaki (kaczki, gęsi, kury, perliczki, indyki). Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Przybyszewo w gminie Regimin, powiat ciechanowski, woj. mazowieckie.

Ognisko HPAI nr 2021/326 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 2 065 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Nawra w gminie Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie.

Ognisko HPAI nr 2021/327 potwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 2 063 indyki rzeźne. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Nowe Miasto Lubawskie w gminie Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie.

MRiRW przedstawiło strategię zwalczania grypy ptaków

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddano zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 3 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,898ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego poszukują mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Poszukiwania nieznanych dotąd mikroorganizmów rozkładających plastiki to główny cel projektu prowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt, którego celem jest odnalezienie mikroorganizów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE