Kolejne rosyjskie embargo na polską wieprzowinę wprowadzone!

Rosja znowu wprowadza embargo na produkty z Polski. Od 7 kwietnia będzie obowiązywał kolejny zakaz importu produktów z wieprzowiny z Polski i Litwy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uspokaja i zapewnia, że nie jest to żadne nowe embargo, bo od 18 lutego obowiązuje już w Polsce embargo na wieprzowinę.
 

 

\"\"

 

– Na razie od 18 lutego obowiązuje jedno embargo na wieprzowinę z całej Europy, nie tylko z Polski i Litwy. Pozostałe produkty są sprzedawane w normalnym tempie – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

– Ze względu na obawy rosyjskich importerów część firm rosyjskich kupuje w tej chwili nieco więcej, tak jakby chciała zrobić zapasy na wypadek, gdyby w Rosji podjęto decyzję dotyczącą innych rodzajów produktów żywnościowych – dodał minister rolnictwa.

– Bardzo bym prosił, abyśmy nie wywoływali paniki. Rosyjskie służby inspekcyjne co jakiś czas przekazują różnego typu sygnały. Trzeba sobie zdawać sprawę , że jesteśmy w określonych relacjach politycznych, ukraińsko-rosyjskich. Polska jest w tym proteście bardzo mocno zaangażowana i nie ma się co dziwić, że ze strony Rosji będą padały różne sygnały – podsumował Marek Sawicki.

Czytaj także:
Zakaz indywidualnych negocjacji ws. embarga na wieprzowinę wprowadzony!
Jakie są ustalenia Rady Ministrów Rolnictwa UE
Komu przysługuje wsparcie wynikające z ASF?!

– Dzisiejszy sygnał o utrzymaniu zakazu importu polskiej wieprzowiny nie wynika z żadnych nowych rewelacji czy zdarzeń, które pojawiłyby się w Polsce. Realizujemy nasz program odnowy biologicznej, ochrony zmniejszonej strefy buforowej. Skup trzody z tego terenu praktycznie już dobiega końca. Od 2 maja rozpoczynamy wpłacanie dla rolników stosownych rekompensat – powiedział minister.

Embargo ma wejść od 7 kwietnia i dotyczyć produktów wieprzowych

– Nie mam w ministerstwo oficjalnych dokumentów w tej sprawie. Byłem dzisiaj w Sejmie. Będą zaraz rozmawiał z naszą inspekcją weterynaryjną, ale podkreślam, że nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny i przetworów wieprzowych na rynek rosyjski i na rynek strefy celnej Rosja – Kazachstan – Ukraina – Białoruś. Zakaz będzie trwał do odwołania – uspokaja Sawicki.

Źródło: TVP Info
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here