Kombajny CLAAS LEXION w akcji. Test na polu

Obecnie mija rok od wprowadzenia do seryjnej produkcji kombajnów CLAAS LEXION II. generacji. Ofertę nowych kombajnów CLAAS LEXION stanowi łącznie siedem maszyn hybrydowych i siedem modeli z wytrząsaczami z silnikami o mocy od 313 KM do 790 KM. Sprawdźmy, jak nowe maszyny sprawdziły się na polu wg opinii właścicieli i operatorów.

Kombajny CLAAS LEXION w akcji. Test na polu
Kombajny CLAAS LEXION w akcji. Test na polu

Obie wersje kombajnów przeszły dość dużą zmianę technologiczną. Wyposażone zostały w nowoczesne rozwiązania, których zadaniem jest nie tylko zwiększenie komfortu pracy i łatwości obsługi, ale przede wszystkim uzyskanie jeszcze wyższej wydajność i niższego zużycia paliwa.

Wydajność wyższa nawet o 25%

Kombajny wyposażono w nowe zespoły młócące (APS SYNFLOW HYBRID w przypadku kombajnów hybrydowych i APS SYNFLOW WALKER w przypadku maszyn wytrząsaczowych). Zespoły znacznie przyczyniają się do zwiększenia wydajności nowych konstrukcji wobec dotychczas produkowanych kombajnów z serii Lexion” – mówi Andrzej Kulczyński, specjalista CLAAS Polska. W przypadku nowego LEXION 8000 / 7000 połączenie młocarni APS SYNFLOW i oddzielania finalnego ROTO PLUS czyni maszynę APS SYNFLOW HYBRID pionierem w swojej klasie. Rozwiązanie to pozwala na szybką adaptację do różnych warunków zbioru.

Kombajny LEXION serii 6000 i 5000, wyposażone w APS SYNFLOW WALKER, wyznaczają nowe standardy w zakresie wydajności omłotu i oddzielania ziarna przez kombajny z wytrząsaczami. Całkiem nowy zespół młócący ma bęben przyspieszacza o średnicy 450 mm, bęben młócący o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separujący o średnicy 600 mm
z odrzutnikiem. „W pszenicy kosiliśmy nawet 30-32 t ziarna na godzinę, co jak na kombajn z pięcioma wytrząsaczami, to bardzo dobry wynik. Kombajn wymłócił w sumie ponad 220 ha zbóż i rzepaku. Co ważne bez najmniejszej awarii, o co mieliśmy największe obawy, ponieważ kombajn był w seryjnej produkcji pierwszy rok.”komentuje Pan Robert z powiatu poznańskiego, pracujący na LEXION 5300„Oczywiście w osiągnięciu tej wydajności, pomaga heder Vario, który można w bardzo szybki sposób ustawić do różnych warunków zbioru”dodaje Pan Robert.

Nowy Lexion to oszczędna maszyna

Obie serie nowej generacji kombajnów od CLAAS zostały wyposażone w silniki pracujące na 1900 obrotach, a także system DYNAMIC COOLING, który w efektywny sposób pozwala zaoszczędzić paliwo. „W jednej obudowie zgromadzono chłodnicę silnika, intercooler, chłodnicę oleju, klimatyzacji i paliwa. Całość jest zabezpieczona od góry siatką, a od spodu pracuje dużej średnicy wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym”opowiada o szczegółach technicznych Andrzej Kulczyński z CLAAS. Takie rozwiązania mają duży wpływ na efektywność całej maszyny.

„Nowy kombajn miał wydajność praktycznie taką jak LEXION 580 i znacznie wyższą niż 660. Również przy wydajności należy zwrócić uwagę na zużycie paliwa. Było nawet ono o 50% niższe niż w maszynie hybrydowej – mówi Pan Jarosław z powiatu kościańskiego, użytkujący LEXION 6800.Młóciliśmy kukurydzę nawet o plonie 16-17 t/ha. Przystawka pracowała z rozdrabniaczem, robiliśmy wyładunek podczas pracy i nie było sytuacji, że brakowało mocy. W starszym modelu, czasami podczas wyładunku, trzeba było redukować prędkość jazdy, co wiązało się z obniżoną wydajnością” – dodaje.

Aspekty ekonomiczne to jednak nie wszystko

W trakcie żniw prace są bardzo intensywne i mogą trwać kilkanaście godzin dziennie. Dla operatora bardzo ważny jest także komfort, łatwość obsługi i niezawodność. ,,Sam jestem operatorem tego kombajnu, i dla mnie bardzo ważna jest obsługa.  Kombajn jest niebywale prosty w obsłudze i praktycznie wszystkie rzeczy łącznie z siekaczem zmieniam z kabiny. Wszystkie funkcje można zmieniać na różne sposoby. Jest to naprawdę bardzo komfortowe’’.”mówi Pan Robert.

Co lepiej wybrać do sianokiszonki – przyczepę czy prasę z owijarką?

Nowe kombajny LEXION wyposażono w układ czyszczenia JET STREAM, pozwala pracować bez zakłóceń, a systemy wspomagania: CRUISE PILOT, CEMOS AUTOMATIC, GPS PILOT pozwalają na efektywną pracę bez spadku wydajności oraz w znacznym stopniu odciążają operatora.

Podsumowując nowe kombajny serii CLAAS LEXION wyznaczają najwyższe standardy w bardzo łatwej obsłudze maszyny, niskim zużyciu paliwa oraz wysokiej wydajności. Są to aspekty, które bardzo często rolnicy oraz firmy usługowe oczekują od nowoczesnego kombajnu zbożowego.

Źródło: CLAAS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE