Komisarz Phil Hogan wzywa do włączenia się w konsultacje na temat WPR

„Populacja rolników starzeje się w szybkim tempie. Na każdego młodego rolnika w wieku do 35 lat przypada około dziewięciu rolników w wieku powyżej 55 lat. Wymiana pokoleń jest problemem, który wykracza daleko poza zmniejszenie średniej wieku rolników w UE. Chodzi również o wzmocnienie pozycji nowego pokolenia wysoko wykwalifikowanych młodych rolników, aby mogli oni w pełni spożytkować korzyści technologiczne w celu wsparcia zrównoważonych praktyk rolniczych w Europie” – tymi słowami komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan rozpoczął debatę na temat wspólnej polityki rolnej z przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, która odbyła się 9 lutego br.

 

\"rolnictwo,


„20-procentowy spadek liczby gospodarstw w latach 2007–2013 pokazuje, że istnieje potrzeba unowocześnienia i udoskonalenia tego istotnego filaru Unii Europejskiej. Aby uczynić go atrakcyjnym dla przyszłych pokoleń i chronić byt wszystkich naszych społeczności lokalnych, musimy stworzyć prawdziwie zrównoważoną i wyposażoną w odpowiednie środki finansowe WPR. Musimy wspierać nasze społeczności rolnicze poprzez wzmożenie wysiłków na rzecz stworzenia innowacyjnego europejskiego programu dla obszarów wiejskich” – stwierdził Markku Markkula, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Młodzi uciekają ze wsi

Podczas debaty członkowie unijnego zgromadzenia polityków szczebla lokalnego i regionalnego przyjęli opinię w sprawie wspierania młodych europejskich rolników, przygotowaną przez radnego dystryktu Armagh, Banbridge i Craigavon Arnolda Hatcha (UK/EKR) z Irlandii Północnej. „Młodzi ludzie oddalają się od działalności rolniczej i opuszczają obszary wiejskie, by przenieść się do miast. Obecnie około 72% obywateli UE mieszka na obszarach miejskich, a w wielu krajach liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do 2020 r. do ponad 90%. Wszyscy zgadzamy się co do znaczenia społeczności wiejskich, ale nie robimy wystarczająco dużo, aby je zachować. Potrzebujemy zdrowego sektora rolnego dla zdrowej gospodarki wiejskiej, ale wiąże się to z reformami systemu wsparcia finansowego dla młodych rolników. System dotacji powinien uwzględniać potrzeby zarówno tych, którzy już prowadzą działalność rolniczą, jak i nowych rolników, a nie wiązać się z prawem własności gruntów. Obecny system faworyzuje tych pierwszych, co utrudnia młodym ludziom wejście do sektora. Musimy więcej inwestować w umiejętności. Właśnie tu władze lokalne i regionalne mają do odegrania kluczową rolę, doradzając młodym rolnikom w sprawach technicznych, prawnych i finansowych” – powiedział Arnold Hatch.

 

Potrzebne wsparcie finansowe dla obszarów wiejskich

Podkreślił również, że przepisy WPR muszą elastyczniej podchodzić do uznawania roli młodych rolników w zależności od warunków prawnych i gospodarczych w terenie (np. przekazywanie uprawnień, kwestia starszych rolników, którzy dopiero niedawno rozpoczęli działalność), z uwzględnieniem sytuacji młodych rolników rozpoczynających działalność u boku starszych członków rodziny lub innych przedsiębiorców rolnych.
Sprawozdawca KR-u w sprawie przyszłości wspólnej polityki rolnej po 2020 r. Guillaume Cros (FR/PES), wiceprzewodniczący Rady Regionu Oksytania, przekazał obawy lokalnych i regionalnych decydentów dotyczące przyszłości obszarów wiejskich, którym grozi pozostanie w tyle za miastami. Wezwał Komisję Europejską do zwiększenia wsparcia finansowego dla rozwoju obszarów wiejskich, które spadło z 32,6% budżetu funduszy strukturalnych w latach 2007–2013 do 21,3% w okresie 2014–2020. Stwierdził, że obecny udział jest zbyt mały i nie odzwierciedla geograficznego, demograficznego i gospodarczego znaczenia tych obszarów.

Debata miała miejsce kilka dni po uruchomieniu przez Komisję Europejską trzymiesięcznych konsultacji publicznych jako pierwszy etap unowocześnienia i uproszczenia wspólnej polityki rolnej. Komisarz Phil Hogan przedstawi wyniki konsultacji w lipcu 2017 r. Posłużą one za podstawę formalnych wniosków Komisji, które zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

 

Redakcja AgroNews,
fot.:pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics