Rolnicy przeciwni warszawskiej reformie PiS

Zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej twierdzi, iż włączenie 32 gmin w obszar Warszawy będzie miało katastrofalny wpływ na rolnictwo i rozwój wsi. Według projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, miasto ma stać się "metropolitarną jednostką samorządu terytorialnego, zapewniającą dynamiczny i harmonijny rozwój metropolii".

 

\"rolnictwo,

 

Samorząd rolniczy województwa mazowieckiego twierdzi, iż planowana inwestycja spowolni, a nawet zahamuje rozwój gospodarstw rolnych i sołectw poprzez ograniczenia lub pozbawienie ich dostępu do pomocowych środków finansowych zagwarantowanych w PROW 2014-2020 m.in. na:

  • Modernizację gospodarstw rolnych,
  • Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – poddziałanie 6.2,
  • Budowę lub modernizację dróg lokalnych w miejscowościach należących do gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskej,
  • Gospodarkę wodno-ściekową w miejscowościach należących do gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskej,
  • Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie przestrzeni publicznej w miejscowościach należących do gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskej,
  • Ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego w miejscowościach należących do gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskej.

 

Grunty rolne zostaną wyparte na rzecz inwestycyjnych

 

Zmieni się również potencjał produkcyjny gruntów rolnych położonych w granicach miasta stołecznego Warszawy. "Znaczna część wysokiej klasy gruntów rolnych zostanie utracona na rzecz gruntów inwestycyjnych."

Grunty rolne włączone do metropolii Warszawskiej będą mogły w bardzo prosty sposób zostać wyłączone z produkcji rolnej w celu zmiany ich przeznaczenia na cele inwestycyjne. "Ze względu na dynamiczny rozwój urbanistyczny miasta tego procesu nie da się uniknąć" – twierdzi MIR.

Co więcej, zmiania ulegną również podatki oraz opłaty lokalne. Wielce prawdopodobne jest, że zostaną one ujednolicone w całej metropolii, czyli podniesione do poziomu podatków w mieście.

Zdaniem MIR rolnicy stracą swoją reprezentację w samorządzie rolniczym, a proponowana zmiana będzie niekorzystna dla mieszkańców podwarszawskich gmin. "Przyłączenie gminy rolniczej do innej jednostki terytorialnej o statusie miasta, nie powinno odbywać się bez konsultacjji z jej mieszkańcami – w tym przypadku z rolnikami" – zauważa zarząd MIR.


Redakcja AgroNews,
Źródło: MIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIM: Produkcja mleka nie będzie wydajna bez odpowiedniego dobrostanu

Tylko zwierzęta zdrowe, utrzymywane w dobrych warunkach środowiskowych są w stanie zapewnić wysoką produkcję - podkreśla dr hab. inż. Mariusz Bogucki, prof. PBŚ, kierownik...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics