Komisja Europejska ogłosiła Belgię „wolną od ASF”

Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) ogłosiła, iż Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła Belgię wolną od afrykańskiego pomoru świń (ASF).
W oświadczeniu czytamy, że Belgia nie będzie już wymieniana na europejskich mapach krajów dotkniętych ASF i wszystkie ograniczenia wobec tego kraju zostały zniesione.
Belgia z ASF walczyła od 2018 roku, kiedy to wykryto ASF  u dzika w południowej prowincji Luksemburga, położonej obok kraju Luksemburg. Szybko wprowadzono działania zapobiegawcze. Zamknięto niektóre obszary dla turystów by móc zwalczać epidemię.
Od września 2018 roku do marca 2020 roku w Belgii potwierdzono 833 przypadki ASF u dzików. Ostatnie martwe dziki znaleziono jesienią 2019 roku.

Belgia wolna od ASF

Z uwagi na zaprzestanie pojawiania się nowych przypadków ASF u dzików, 27 października Belgia wysłała petycję do Komisji Europejskiej o zlikwidowanie wszystkich stref zamkniętych ASF.
20 listopada eksperci UE wydali zgodę na zniesienie dotychczasowych ograniczeń, wprowadzonych w związku z wystąpieniem ASF w Belgi.
Hodowcy świń mogą wznowić produkcję świń, a Belgia może wznowić eksport wieprzowiny.

List do OIE w celu odzyskania statusu „wolny od ASF”

Belgia skierowała pismo również do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu przywrócenia stanu „wolnego od ASF” u wszystkich świń i dzików. Ta dokumentacja jest nadal rozpatrywana.
Walonia, francuskojęzyczna część Belgii, będzie nadal utrzymywać ścisły nadzór i środki kontroli na południu prowincji Luksemburg. Jednak w przyszłości środki te będą stopniowo redukowane.
Oprac. na podstawie pigro.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here