Konferencja Agrosimex: nowa broń w walce ze słodyszkiem, jak wykorzystać azot z powietrza?

Ponad 6 tys. produktów, prawie 300 pracowników, 6 oddziałów w kraju i 34 własnych sklepów – tak w skrócie prezentuje się dorobek jednego z największych dystrybutorów środków ochrony roślin w Polsce. Agrosimex, bo o nim mowa, posiada także około 40 ha sadów, głównie jabłoniowych.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

 

\"rolnictwo,

Od lewej: Paweł Kocel, dyrektor Rozwoju Produktów, Tomasz Sikorski, dyrektor Działu Rozwoju Produktów Rolniczych, Piotr Barański, dyrektor Działu Martketingu oraz Krzysztof Zachaj, dyrektor Działu Nawozów.

 

W dniu 16 marca 2017 roku w Golianach koło Grójca odbyła się konferencja prasowa firmy Agrosimex – jednego z wiodących dystrybutorów produktów dla rolnictwa.

Podczas konferencji zaprezentowano innowacje firmy na sezon 2017.

– Nasze motto to „Otwieramy się na wiele więcej”. Oznacza ono, że ciągle pracujemy nad innowacjami i nad nowymi rynkami – mówił podczas konferencji Piotr Barański, dyrektor Agrosimex.

Poinformował, że firma nadal chce umacniać współpracę ze sklepami detalicznymi.

–  Jako kanał sprzedaży, odpowiadają one za połowę obrotu środkami ochrony roślin i nawozami specjalistycznymi. Już od trzech lat pracujemy nad rozwojem bezpośredniego dotarcia do dużych gospodarstw rolnych – powiedział Barański.

Firma nie ustaje również w staraniach o nowe, innowacyjne preparaty, zarówno w środkach ochrony roślin, jak i w nawozach.

Nowości sadownicze

Janusz Miecznik, dyrektor marketingu ds. sadowniczych omówił nowości produktowe firmy na ten sezon. Rozszerzono zakres stosowania preparatu NORDOX 75 WG. Do tej pory preparat można było stosować jedynie w sadach jabłoniowych do zwalczania parcha jabłoni. Teraz NORDOX ma znacznie szerszy zakres stosowania. Można go używać do zwalczania chorób bakteryjnych i grzybowych w cebuli, szalotce, czosnku, dyni, kabaczkach i melona oraz uprawianych gruncie i pod osłonami pomidorach, bakłażanie, papryce, ogórku, sałacie, endywii i truskawce.

Kolejny fungicyd w ofercie Agrosimexu z poszerzoną rejestracją to IPRODIONE 500 SC. Można go stosować nie tylko jak dotychczas w truskawce, ale także w uprawach pomidora i ogórka w gruncie, pomidora i ogórka pod osłonami, wiśni, czereśni i maliny oraz borówki wysokiej. Preparat ten wyróżnia się krótkim okresem karencji.

– Dla truskawki okres karencji wynosi 2 dni. Dla pozostałych upraw: pomidora, ogórka, czereśni, wiśni, maliny czy borówki wysokiej są to 3 dni – mówił Miecznik.

Tegoroczną nowością w ofercie Agrosimexu jest insektycyd KOBE 20 SP do zwalczania szkodników w uprawie truskawek, jabłoni, wiśni, czereśni, gruszy, śliwy. Zarejestrowany jest także w ramach zastosowań małoobszarowych w uprawie maliny, borówki wysokiej, porzeczki czarnej i czerwonej oraz agrestu i truskawek.

Dla wielu sadowników interesująca będzie kolejna nowość Agrosimexu – IMIDAN 40 WG, oparty o fosmet, nową substancję czynną z grupy środków fosforoorganicznych. Sadownicy mogą go stosować do walki z owocówką jabłkóweczką w uprawach jabłoni i gruszy

W swojej ofercie Agrosimex posiada także regulatory wzrostu. Jednym z nich jest CORTO. Zmniejsza on wzrost pędów jabłoni przez skrócenie międzywęźli.

Info-Karta na straży sadów

Od 11 lat wielkim uznaniem sadowników cieszy się system sygnalizacji agrofagów – Info-Karta. System ten funkcjonuje na bazie komunikacji sms-owej i e-mailowej. Realizowana jest w oparciu o własne stacje METEO, sporetrapy i pułapki do odłowu szkodników owadzich, instalowane w gospodarstwach sadowniczych w rejonie działania firmy.

Nowości rolnicze i nawozowe

Czy nawożenie azotowe musi być aż tak wysokie? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu rolników. Agrosimex wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i wprowadza do sprzedaży nowy, innowacyjny preparat RHIZOSUM N. Dzięki niemu można ograniczyć stosowanie azotu, a i tak plon będzie wyższy niż przy konwencjonalnym nawożeniu.

– Zastanowiliśmy się nad możliwością wykorzystania bakterii, które zawierają enzym wiążący azot. Jednym z takich gatunków są wolno żyjące bakterie Azotobacter vinelandii. Postanowiliśmy wykorzystać je w preparacie RHIZOSUM N – mówił Tomasz Sikorski, dyrektor rozwoju Agrosimexu.

Bakterie te  po aplikacji na polu stają się „żywą fabryką azotu” wiążąc go i udostępniając roślinom z powietrza na zasadzie zbliżonej do funkcjonowania bakterii brodawkowych. W ten sposób rośliny uprawne mają nie tylko odpowiednią ilość tego życiodajnego składnika w każdej fazie rozwojowej, ale również ma to swój efekt ekonomiczny w postaci redukcji łącznej dawki azotu nawozowego o minimum połowę.

Rhizosum N może być z powodzeniem stosowany w każdej uprawie, co potwierdzają badania przeprowadzone w IUNG w Kępie.

Koszt 25-gramowego opakowania RHIZOSUM N to ok. 123 zł brutto. Wystarcza na 1 ha pola.

Od kilku lat producenci rzepaku obserwują zwiększone naloty słodyszka rzepakowego na swoich. Brak skutecznych insektycydów zarejestrowanych w rzepaku, a także wzrost odporności na powszechne substancje aktywne utrudnia walkę z tym szkodnikiem. Dlatego Agrosimex stawia na niewykorzystywaną do tej pory w Polsce substancję – fosmet w produkcie BORAVI 50WG.

Fosmet na owady działa kontaktowo lub żołądkowo, na roślinach natomiast powierzchniowo – substancja aktywna wchłaniana jest w warstwę wosku, co zabezpiecza przed jej spłukiwaniem i zwiększa dostępność dla zwalczanych owadów. Z badań przeprowadzonych przez Agrosimex wynika, że BORAVI 50 WG jest bardzo skuteczny w walce ze słodyszkiem rzepakowym.

Producentom kukurydzy i buraków cukrowych Agrosimex poleca nawożenie ultrazokalizowane i oferuje mikrogranulowany nawóz startowy MICROSTAR PZ.

– Już niewielka dawka tego produktu w ilości 20 kg/ha umożliwia roślinom szybki i równomierny wzrost początkowy – przekonywał Krzysztof Zachaj, dyrektor Działu Nawozów. W przyszłości firma zamierza wprowadzić Mikrostar także w uprawach sadowniczych.

Zachaj poinformował także, że nowym nawozem, który w tym roku zostanie wprowadzony do sprzedaży jest ASX Tytan Plus. Produkt ten zawiera 0,6 proc. tytanu i 2 proc. boru oraz dodatkowe substancje zwiększające przyczepność do liścia. Kolejną nowością jest nawóz ASX Krzem Plus. Działa on antystresowo na rośliny, a przede wszystkim podnosi poziom wchłanialności innych składników pokarmowych.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE