Konflikt Rosji z Ukrainą napędza ceny surowców. Ropa i pszenica na podium!

W ostatnim czasie notowaniami surowców rządzą emocje związane z eskalacją napięcia na linii Zachód-Rosja. Wojna, a raczej jej decydujący etap (konflikt Rosji z Ukrainą trwa od 8 lat) wydaje się być nie do uniknięcia. Padają nawet daty (najbliższa środa), a rządy większości państw wezwały swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy.

Konflikt Rosji z Ukrainą napędza ceny surowców. Ropa najdroższa od 8 lat
Konflikt Rosji z Ukrainą napędza ceny surowców. Ropa najdroższa od 8 lat

Na wzrost napięcia najbardziej zareagowała ropa (Rosja jest drugim producentem tego surowca na świecie), której notowania wzrosły ponad 3% do poziomów niewidzianych od 2014 roku.

Notowania pszenicy mocno w górę

Podobną skalę wzrostu odnotowała w piątek pszenica, ponieważ Rosja i Ukraina są w czołówce eksporterów tego zboża (w poprzednim sezonie odpowiadały za blisko 30% światowego eksportu pszenicy).

Notowania kukurydzy i nasion i oleistych (wyjątek canola) również rosły w piątek. Pozwoliło to na powrót amerykańskiej soi w okolice, a kukurydzy na 8-miesieczny szczyt.

Skala piątkowych wzrostów nie świadczyła jednak jeszcze o panice, która zapewne zapanuje, jeśli Rosjanie wkroczą lub ostrzelają terytorium Ukrainy.

Źródło: e-wgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE