NSZZ RI „Solidarność” ma pomysł na ustawę gwarantującą opłacalność produkcji rolnej

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła z pismem do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z propozycją nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi na wzór przepisów wprowadzonych 16 grudniu 2021 roku w Hiszpanii, gdzie przyjęto ustawę regulującą łańcuchy dostaw w handlu żywnością.

NSZZ RI „Solidarność” ma pomysł na ustawę gwarantującą opłacalność produkcji rolnej
NSZZ RI „Solidarność” ma pomysł na ustawę gwarantującą opłacalność produkcji rolnej

Klient ustawowo zobowiązany do zapłaty kwoty równej lub większej od kosztów produkcji

Celem hiszpańskiej ustawy jest zwiększenie dochodów producentów oraz poprawa przejrzystości w handlu produktami rolnymi. Według uchwalonych w Hiszpanii przepisów odbiorca będzie ustawowo zobowiązany do zapłaty kwoty równej lub większej od kosztów produkcji.

„Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” jest to bardzo ciekawe rozwiązanie warte rozważenia w kontekście implementacji w naszym prawie krajowym, co zdaniem Związku może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji dochodowości dla polskich rolników, poprawiając ich pozycję w łańcuchu dostaw żywności. Z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczeństwa oraz rozwoju gospodarstw rodzinnych jest to naszym zdaniem kwestia warta uwagi” – czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

W Polsce w ramach implementacji Dyrektywy obowiązuje ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, gdzie w ramach nowelizacji ustawy ww. przepisy można byłoby wprowadzić do polskiego systemu prawnego.

Wobec powyższego NSZZ RI „Solidarność” liczy na podjęcia prac legislacyjnych w ww. zakresie i deklaruje gotowość do konstruktywnej współpracy w powyższym temacie.

Źródło: NSZZ RI „Solidarność”

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany kierowca wbił się w przyczepkę ciągnika

Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał 43-letni sprawca wypadku w Krzemieniu. Mężczyzna kierując volkswagenem uderzył w przyczepkę ciągnika. Kierujący ciągnikiem trafił do szpitala....
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,540ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE