Koniec z marnowaniem żywności. Posłowie mają dwie propozycje

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów dotyczących przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz pomocy osobom żyjącym poniżej progu skrajnego ubóstwa.

 

\"rolnictwo,

 

Obie poselskie propozycje dotyczą darmowego przekazywania przez sklepy produktów z bliską datą przydatności do spożycia lub uszkodzonym opakowaniem organizacjom pożytku publicznego, które zajmują się pomocą społeczną i działalnością charytatywną.

Projekt KP ZP przewiduje, że sklepy o dużych powierzchniach (powyżej 250 m²) będą miały obowiązek przekazywania żywności przeznaczonej do utylizacji. Będą musiały zawierać pisemne umowy z OPP, w przeciwnym razie grozić im będzie grzywna.

Natomiast drugi z projektów zakłada, że współpraca sklepów z organizacjami pomocowymi będzie dobrowolna. W myśl propozycji posłów niezrzeszonych, KP Ruch Palikota, KP SLD i KP Biało-Czerwoni supermarkety i hurtownie (powyżej 250 m², w których sprzedaż produktów żywnościowych stanowi więcej niż połowę obrotu) będą mogły nieodpłatnie przekazywać niesprzedane produkty na rzecz OPP. Takie sieci handlowe uzyskają prawo do odpisów (zwolnień) podatkowych. Będą jednocześnie zobowiązane corocznie przekazywać ministrowi gospodarki informacje o ilości i wartości przekazywanych produktów. Przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, będą podlegać karze administracyjnej. Analogiczny obowiązek będą miały OPP. Projekt zobowiązuje także rząd do monitorowania marnowania żywności. .

Czytaj także:
Szczęśliwa trzynastka. Od nowego roku rusza kampania promująca polską żywność

Propozycja marszałka Sejmu dotycząca dalszych prac nad projektami obejmowała skierowanie ich do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W dyskusji pojawił się wniosek, aby nad projektami pracowała wyłącznie druga z komisji. Sejm rozstrzygnie w tej sprawie w głosowaniach.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/epSos de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here