Konieczny swobodny przepływ materiału siewnego i środków ochrony roślin

Mimo rozwoju epidemii koronawirusa należy zapewnić swobodny i nieprzerwany przepływ środków ochrony roślin oraz materiału nasiennego. – Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo produkcji żywności – uważa Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, Polska Izba Nasienna, swobodny przepływ materiału siewnego, koronawirus, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych,

Konieczny swobodny przepływ środków ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zwróciło się do ministerstwa rolnictwa z pismem w sprawie zapewnienia ciągłości dostaw swoich produktów, które są niezbędne dla rolników do kontynuowania produkcji żywności na polu.

PSOR jest zaniepokojony sygnałami sugerującymi wprowadzenie ewentualnych ograniczeń w swobodnym przepływie (import, eksport) i transporcie towarów. Stąd apel o wyłączenie z tych restrykcji: produkcji, transportu i dystrybucji środków ochrony roślin, które służą zapewnieniu nieprzerwanej produkcji żywności.

PSOR zwrócił uwagę, że wytyczne Unii Europejskiej dotyczące zasad zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia  i zapewnienia dostępności towarów i podstawowych usług, podkreślają konieczność zachowania płynności dostaw w szczególności w sektorze spożywczym.

Bezpieczeństwo żywnościowe w tej nadzwyczajnej sytuacji ma charakter priorytetowy, dlatego zapewniamy w imieniu członków stowarzyszenia nieprzerwaną gotowość dostaw produktów i tym samym wsparcia produkcji żywności – zapewnił Marcin Mucha dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin w piśmie do MRiRW.

Jaki wpływ na funkcjonowanie rynków rolnych ma koronawirus?

Ograniczenia w obrocie materiałem siewnym

Obawy o powstanie ograniczeń w handlu i logistyce w związku z epidemią koroanwirusa wyraziła także Polska Izba Nasienna.

Obecnie handel materiałem nasiennym prowadzony jest w szerokiej mierze na poziomie międzynarodowym a Polska jest jego znaczącym eksporterem i importerem – napisał Leszek Chmielnicki prezes Polskiej Izby Nasiennej, który jednocześnie zadeklarował w imieniu swojej branży  pełne wsparcie w walce z wirusem oraz zapewnienie wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa zarówno w produkcji materiału nasiennego oraz jego transporcie.

Stanowisko w tej sprawie zabrała także Światowa Federacja Nasienna (ISF), która zwróciła uwagę, że nasiona to podstawa współczesnego rolnictwa. A ponieważ w ostatnich 15-20 latach ich światowy obrót wzrósł dziesięciokrotnie, to nieograniczony przepływ ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Zdaniem ISF zamknięcie granic albo spowolnienie handlu może spowodować znaczące problemy. Marzec i kwiecień to najważniejsze miesiące dla siewu roślin jarych (kukurydzy, słonecznika, soi, rzepaku, pszenicy jarej i jęczmienia, warzywa itp.) na półkuli północnej i jesiennych upraw na półkuli południowej. Jeśli rolnicy nie będą mieli możliwości kupna nasion, ponieważ nie zostaną one dostarczone na czas, czekają nas poważne niedobory żywności i pasz już w drugiej połowie roku.

To wszystko pokazuje nam jak ważne jest ochrona jednolitego rynku i możliwości swobodnego przepływu towarów w Unii Europejskiej. Przed Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych i innymi organizacjami uczestniczącymi w pracach Copa-Cogeca ważne zadanie przekonania władz unijnych i krajowych, że produkcja żywności to priorytet. Ale nie mniej ważne jest zapewnienia swobodnego przepływu środków do produkcji takich jak środki ochrony roślin czy nasiona – podsumował Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, który zadeklarował podjęcie tematu podczas najbliższych spotkań w ramach Copa-Cogeca.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,953ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE