Kontrakty na nowe zbiory kukurydzy i pszenicy zaliczają swoje maksima

Unijne zboża kontynuowały wzrost na Euronext-Paryż podczas czwartkowej sesji. Serie na starą i nową pszenicę podrożały o ponad 10 euro. W konsekwencji wycena nowego zbioru pszenicy osiągnęła w czasie sesji poziom 400 eur/t, zrównując się prawie z ceną terminu majowego (zbliża się do terminu wygasania). Ok. 3% wzrost zaliczyła w czwartek też unijna kukurydza, a o ponad 2% podrożał rzepak.

Wojna w basenie Morza Czarnego drastycznie ograniczyła światową podaż zbóż i olejów roślinnych. Stąd uczestnicy rynku bardziej niż zwykle zwracają teraz uwagę na pogodę w kluczowych regionach produkcyjnych, a wszelkie niepokoje natychmiast mają odbicie w cenach kontraktów giełdowych.

Zapowiadane nadejście gorącej i suchej pogody we Francji od przyszłego tygodnia wzbudza obawy o tegoroczne zbiory zbóż i rzepaku. W USA ocena kondycji, dotkniętej suszą, pszenicy ozimej jest na historycznych minimach. W Azji, gorąca i sucha pogoda w Indiach nadal zmniejsza krajowy potencjał produkcji pszenicy. W tym tygodniu rząd Indii zrewidował swoją prognozę produkcji pszenicy, z rekordowych 111, do 105 mln ton w sezonie 2022/23, po tym jak fala upałów wyrządziła szkody podczas kluczowego etapu dojrzewania. Indie w tym sezonie ustanowią rekord eksportu pszenicy wynoszący prawie 9 milionów ton, przejmując wielu importerów ukraińskiego zboża.

Ceny rzepaku nadal rosły w czwartek

Nasiona oleiste ponownie korzystają z gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej powyżej 110 usd/b ropy Brent. Jest to konsekwencja zapowiedzi kolejnych sankcji w ramach których Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim stopniowe wprowadzenie embarga na rosyjską ropę. Wcześniej rzepak tracił, ponieważ w Niemczech podejmowane są działania zmierzające do zmniejszenia produkcji biopaliw z żywności, bo tym jest przerób rzepaku na biodiesla, czy zbóż na bioetanol.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE