PSL: żądamy zerowej marży kredytowej oraz podniesienia oprocentowania depozytów!

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych do 5,25 proc. Mamy więc kolejny wzrost rat kredytów. – Dla kogo są te podwyżki? Dla wielkich korporacji, banków i tłustych kotów zasiadających w spółkach skarbu państwa. Oni dadzą sobie radę, oni się wyżywią, a NBP to jeszcze potwierdza. My występujemy w interesie polskich rodzin. Niech rządzący skorzystają z naszych propozycji pomocowych – apeluje prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

PSL: żądamy zerowej marży marży kredytowej oraz podniesienie oprocentowania depozytów!
PSL: żądamy zerowej marży marży kredytowej oraz podniesienie oprocentowania depozytów!

Przerażający wzrost rat kredytów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu głównej stopy procentowej NBP do 5,25 proc. Oznacza to kolejny, przerażający wzrost rat kredytów. Rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja i brak realnej pomocy dla kredytobiorców stają się nie do zniesienia dla wielu polskich rodzin.

Ale nie wszyscy przecież na tym tracą.

Podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku – oszacował w listopadzie 2021 r. Narodowy Bank Polski.

Wpis o tym, jakie korzyści z podwyżki stóp procentowych mają banki komercyjne, znalazł się na Twitterze Biura Prasowego NBP. Dodajmy, że dzisiaj w maju 2022 r., mamy do czynienia z ósmą już podwyżką stóp procentowych.

To kpina w żywe oczy, która pokazuje skalę patologii z jaką mamy do czynienia. Rządzący pompują kasę do banksterów i instytucji finansowych, drenując portfele Polaków – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

My występujemy w interesie polskich rodzin, dlatego żądamy: zerowej marży kredytowej i podniesienia depozytów – dodał lider PSL.

Zerowa marża kredytowa oraz podniesienia oprocentowania depozytów

Państwo polskie powinno mieć strategię bezpieczeństwa i stabilności systemu bankowego. Ludowcy apelują o skoordynowane działania państwa w sektorze bankowym, opierające się na wprowadzeniu zerowej marży kredytowej oraz podniesieniu oprocentowania depozytów.

Domagamy się zerowej marży kredytów hipotecznych. Banki państwowe powinny dać przykład. Pierwszy bankier RP ma to załatwić, bo 70% sektora bankowego jest w rękach państwowych. Repolonizacja miała służyć Polakom, a nie tylko tłustym kotom z PiS – podkreślił lider PSL.

Musimy również podnieść oprocentowania depozytów. Jeśli zsumujemy wskaźnik WIBOR, który zaraz dobije do 7% i 3-procentową marżę, to mamy już zapłatę w wysokości 10%. Przy takich kosztach oprocentowanie depozytów na poziomie 0,4-1% to kpina. Spirala inflacji trwa, a rząd nie potrafi skoordynować swoich działań – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że samo podnoszenie stóp procentowych będzie działaniem nieefektywnym bez spójnej strategii rządzących i NBP. Rząd powinien podnieść stopy inwestycji, czyli uruchomić pieniądze, za którymi idzie praca.

Polityka PiS rujnuje Polaków

– Dla kogo są te podwyżki? Dla wielkich korporacji, banków i tłustych kotów zasiadających w spółkach skarbu państwa. Oni dadzą sobie radę, oni się wyżywią, a NBP to jeszcze potwierdza. Na strategii napychania kas banków tracą za to polskie rodziny. My występujemy w ich interesie. Niech rządzący skorzystają z naszych propozycji pomocowych – apeluje prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło i fot.: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE