Kontrakty na zboża i rzepak zaliczyły wzrostowy tydzień 

Tydzień kończący się 15-go marca był wzrostowy dla giełdowych notowań obu unijnych kontraktów na zboża i dla rzepaku. Liderem ubiegłotygodniowego odbicia była kukurydza i rzepak. Notowania unijnej pszenicy wzrosły w tym samym czasie w niewielkim zakresie.

W konsekwencji zawęża się różnica w cenach kukurydzy i pszenicy. Na globalnym rynku kukurydzy widoczne jest w marcu ożywienie popytu ze strony importerów, gdy ceny spadły na kilkuletnie minima. W konsekwencji notowania giełdowe tego zboża odbiły w górę. Paryski kontrakt na kukurydzę (termin czerwcowy) zamknął tydzień ponad 4% wzrostem do 181,75 eur/t.

Jednocześnie ceny pszenicy ciągle utrzymywane są na niskim poziomie ze względu na dominację na tym rynku dostawców z Rosji i dostępność ukraińskiego ziarna. W Chicago pszenica nawet potaniała w skali tygodnia po serii anulowanych transakcji na amerykańską (też australijską i francuską) pszenicę przez Chiny.

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakt na pszenicę z dostawą w maju podrożał o skromne 1,5 euro (w skali tygodnia) do 195 eur/t. Nieco wcześniej, bo 6-go marca wycena unijnej pszenicy była najniższa od 3,5 roku poziom (188,5 euro/t).

Rzepak korzysta z odbicia na rynku canoli i soi

Notowania nasion oleistych rosną w marcu po obu stronach Atlantyku. Głównym motorem napędowym jest rekordowy przerób soi w USA, oraz gwałtownie rosnące cen oleju palmowego i ropy.

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął piątek ceną 436,25 eur/t po wzroście o blisko 13 euro w skali tygodnia. W odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty za oceanem i słabsze perspektywy nowej produkcji w UE.  Według Strategie Grains tegoroczne zbiory rzepaku w UE będą o 8% niższe (r/r) i wyniosą tylko 18,3 mln ton.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 15.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics