Korekcja racic u bydła

U bydła mięsnego, jak i mlecznego, stan racic i nóg powinien być systematycznie kontrolowany. Krowy wykazujące zapalenie racic mogą mniej produkować mleka, zaś sama hodowla zwierząt będzie mniej efektywna. 

 

\"\"

 

Korekcja racic jest zabiegiem koniecznym i wykonywanym bardzo często. Bardzo często doświadczeni rolnicy samodzielnie dbają o racice u swojego bydła, jednak niektórzy zlecają to zadanie wyspecjalizowanym osobom. Stare metody, jak smarowanie racic smołą bukową, nie wystarczy już aby zapobiegać kulawiznom.

Specjaliści z UE szacują, że kulawe zwierzę kosztuje rolnika ok. 250 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 1 tys. zł.

Na straty składa się szereg czynników, wśród których naukowcy wymieniają m.in.:

 

  •     pogorszenie rozrodu,
  •     zmniejszenie wydajności mlecznej,
  •     podatność na inne choroby,
  •     większe prawdopodobieństwo brakowania.,
  •     dłuższy okres między-ciążowy,
  •     zmniejszenie odsetka zapłodnień.

Jeśli krowy mają z nimi problemy, to nie jedzą. Tym samym zmniejsza się produkcja mleka i pogarsza jego jakość w związku z większym poziomem komórek somatycznych. Krowy diagnozuje się tylko na podstawie ewidentnej kulawizny, gdy tymczasem jest to już moment, w którym konieczna jest terapia, drogie leczenie i rekonwalescencja.

Źródło: Bukaciarnia.pl
Portal społecznościowy producentów żywca wołowego

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Będą większe ograniczenia importowe w handlu UE – Ukraina

Państwa członkowskie UE zgodziły się na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Umowa w tym kształcie będzie obowiązywać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics