Koronawirus: Obostrzenia w Polsce na dłużej, a święta w dotychczasowym reżimie

W obawie przed trzecią falą epidemii minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wczoraj, że będzie rekomendował przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń do 17 stycznia  -podaje EURACTIV.pl. Obawy przed gwałtownym zwiększeniem liczby zachorowań wzmacnia informacja z Wielkiej Brytanii o wykryciu nowej, szybko rozprzestrzeniającej się odmiany wirusa SARS-CoV-2.

Dziś (15 grudnia) rząd ma przyjąć Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19, którego projekt przedstawił tydzień temu i skierował do konsultacji. Do soboty (12 grudnia) każdy mógł zgłosić do niego swoje uwagi.

Niedzielski: Skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie

“Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże” – ostrzegł wczoraj (14 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. “Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy” – powiedział na konferencji prasowej dotyczącej szczepień przeciwko COVID-19. Z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń – przyjrzenie się im, przeanalizowanie – które dotyczą okresu feryjnego, tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali” – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Minister zwrócił przy tym uwagę, że gdyby trzecia fala koronawirusa wystartowałaby z obecnego poziomu zakażeń, to stanowiłoby to poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej, gdyż tempo spadku zakażeń w stosunku do drugiej części listopada wyraźnie zmalało. „Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia” – oświadczył Niedzielski.

Natomiast wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oświadczył tego samego dnia w TOK FM, że jeśli zachorowania będą się utrzymywać w obecnej skali, to „w drugiej połowie stycznia dojdzie do rozluźnienia rygorów epidemicznych, czyli powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół”. Zastrzegł jednak, że „dzisiaj jeszcze za wcześnie przesądzać”, czy już  wtedy będzie można odmrozić te branże, które zostały decyzją administracyjną zamrożone.

Nowy typ wirusa w Anglii?

W Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza w Europie rozpoczęła szczepienia przeciwko COVID-19 stwierdzono nowy wariant koronawirusa, który rozpowszechnia się znacznie łatwiej niż ten krążący dotychczas po kontynencie. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock uprzedził wczoraj, że przyczyną szybszego rozprzestrzeniania się wirusa w południowo-wschodniej Anglii (wykryto tam już około tysiąca przypadków) może być właśnie ten nowy wariant wirusa SARS-CoV-2.

W związku z tym mieszkańców Londynu i części okolicznych hrabstw od środy będzie obowiązywał trzeci i najwyższy poziom koronawirusowych obostrzeń. Minister dodał, że informacje o tym fakcie zgłosił już Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Choć szef brytyjskiego resortu zdrowia przyznał, że „liczby szybko rosną”, to – według „Independent” – uspokajał jednak, że na razie nie ma dowodów, by mutacja powodowała cięższy przebieg choroby ani by podejrzewać, że stosowana obecnie szczepionka nie będzie działała na nowy typ wirusa.

Główny lekarz Chris Whitty zaapelował natomiast do Brytyjczyków o zorganizowanie „minimalistycznych” Świąt Bożego Narodzenia. Ostrzegł także, że nawet niewielkie złagodzenie zasad dystansowania społecznego w tym czasie może znacząco zwiększyć liczbę zachorowań, a tym samym jeszcze większe obciążenie służby zdrowia. Natomiast Hancock uprzedził, że Londyn może spotkać się z pełniejszym lockdownem, jeśli wprowadzone ostatnio ograniczenia okażą się niewystarczające. “Przestrzeganie tych zaleceń jest naszą osobistą odpowiedzialnością” – podkreślił brytyjski minister zdrowia.

UE też przeciwko rozluźnianiu restrykcji

Również Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zdecydowanie odradza luzowanie obostrzeń pandemicznych w okresie nadchodzących świąt. „To nie czas na łagodzenie restrykcji” – stwierdziła szefowa ECDC Andrea Ammon. “Zniesienie przed świętami restrykcji związanych z pandemią mogłoby spowodować wzrost liczby przyjęć do szpitali już w pierwszym tygodniu stycznia” – ostrzegła na środowym spotkaniu z ministrami zdrowia.

Prezydent Duda popiera rządową strategię szczepień

W przeddzień dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów, na którym ma zostać przyjęty Narodowy Program Szczepień przeciwko SARS-CoV-2 prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem Niedzielskim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem, który niedawno został  pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, a także z Krzysztofem Saczką, który przejął obowiązki szefa GIS po niedawnej rezygnacji Jarosława Pinkasa.

“Prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces” – przekazał wczoraj szef BBN Paweł Soloch po tym spotkaniu dodając, że zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta ws. rządowego programu szczepień przeciwko COVID-19.

Podkreślił także, że dla prezydenta szczególnie ważne jest promowanie wiedzy na temat tej akcji i przypomniał, że Andrzej Duda zainaugurował już kampanię promującą szczepienia. “Możemy się spodziewać dalszych działań z naszej strony, na dniach ruszyć mają także działania przygotowane przez rząd” – zapowiedział szef BBN. Poinformował ponadto, że pozostaje w stałym kontakcie z ministrem Dworczykiem, który we wtorek (8 grudnia) przedstawił rządowy projekt programu.

Projekt Narodowego Programu Szczepień SARS-CoV-2 zakłada, że mają być dobrowolne i darmowe, a jego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacji. Na szczepienia, które będą finansowane z budżetu państwa, przewidziano 2,4 mld złotych. Mają się one rozpocząć w styczniu, ale – jak zastrzegł wtedy Dworczyk – dopóki producenci nie uzyskają wszystkich zgód wymaganych w UE, program nie ruszy.

Rząd ma dziś przyjąć Narodowy Program Szczepień

Natomiast w poniedziałek szef KPRM oświadczył, że spotkanie, które tego dnia odbyło się u prezydenta ws. Narodowego Programu Szczepień było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji. Poinformował, że w ich trakcie dokument został „wzbogacony o kilkadziesiąt elementów”.

Przekazał, że wpłynęło ponad 2200 „informacji, zgłoszeń, opinii” na temat rządowego projektu. „Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My dziś wieczorem roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów i jutro, mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień” – powiedział wczoraj Dworczyk.

Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,550ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE