Kosmiczne ceny – rynki rolne wpadły w histerię

Nastroje na rynkach finansowych są w piątek skrajnie złe. Przekłada się to na dalsze umocnienie dolara przy jednoczesnym kontynuowaniu spadku notowań złotego. Tracą rynki akcji, a na wartości skokowo zyskują zboża, które w Paryżu poprawiają historyczne maksima. Ropa, po jednodniowym osłabieniu, wraca na 8-letnie szczyty.

Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:00 - piątek, 04.03.2022
Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:00 – piątek, 04.03.2022

W Paryżu kontrakty marcowe na zboża zbliżają się do końca terminu obrotu, stąd odnośnikiem cenowym dla rynków gotówkowych są niżej wyceniane kontrakty na kolejny termin dostawy. Oczywiście wyznacznikiem cen nowych zbiorów są serie kontraktów przypadające na czas. lub po zbiorach 2022.

Rynki zbóż wpadły w histerię, gdy wojna odcięła od źródła dostaw wielu importerów pszenicy i kukurydzy. Nie wiadomo jak długo potrwa wojna, a tym samym czy Ukraińcy zdołają wysiać wiosną kukurydzę i inne zboża jare. Z racji blokady portów morza Azowskiego i Czarnego oraz sankcji nałożonych na Rosję tylko do końca tego sezonu (koniec czerwca) zabraknie około 14 mln ton pszenicy z obu krajów i tyle kukurydzy z Ukrainy.

W sytuacji światowego kryzysu humanitarnego, gospodarczego i kosmicznych cen żywności trzeba zaprzestać lub maksymalnie zmniejszyć wykorzystanie zbóż, nasion oleistych i innych roślin do produkcji biopaliw !!!! Tylko USA przetwarza 30-40% swojej kukurydzy na bioetanol.

Wydaje się, że przyszedł czas żeby świat, czyli głównie USA i UE zrewidowały swoją politykę dotyczącą biopaliw. Tym bardziej, że najnowsze badania pokazują, iż ślad węglowy z wytwarzania biopaliw jest większy niż ten który powstaje przy produkcji zwykłej (bez dodatków) benzyny, czy diesla. Dodatkowo paliwa bez udziału biopaliw byłyby tańsze ! Wszystkie te programy powstawały w czasach, gdy świat miał problemy z zagospodarowaniem nadmiernej produkcji zbóż. 

Padł rekord w przerobie rzepaku. Ustawa o biopaliwach coraz bliżej?

Teraz sytuacja jest skrajnie odmienna…

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics