Kowalczyk obiecuje pomoc: Zwiększenie środków na RARS oraz dopłaty eksportowe do zbóż

29 grudnia po 12.00 odbyło się spotkanie wicepremiera ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka (na zdjęciu) z przedstawicielami protestujących środowisk rolniczych wschodniej Polski (m.in. Zamojszczyzny). Spotkaniu przewodniczył przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski, uczestniczyli także przewodnicząca ZZR KORONA – Alina Ojdana oraz współpracujący ze Związkiem były prezes Elewarru – dr Daniel Alain Korona. Spotkanie było poświęcone sytuacji na rynku zbóż i rzepaku. 

Kowalczyk obiecuje pomoc: Zwiększenie środków na RARS oraz dopłaty eksportowych do zbóż

Minister poinformował, że w związku z nasileniem się importu tzw. zboża technicznego, podjęto decyzje o kontroli każdego zboża, co przerwało proceder. Ministerstwo Rolnictwa przesłało też pismo do Komisji Europejskiej o potencjalnym zagrożeniu rynku europejskiego i polskiego, jeżeli chodzi o pozostawieniu zboża na terenie Polski. Minister zadeklarował otwartość na inne pomysły.

Rolnicy wypomnieli ministrowi jego wcześniejsze apele by wstrzymać zboże, bo wzrosną ceny. Problemem nie jest już niska cena, ale zdaniem rolników, już niemożność, problemy ze sprzedażą, magazyny są pełne. Pokazywali ministrowi oferty cenowe z internetu zbóż, mąki, oleju ukraińskiego w Polsce, znacznie niższe od polskich. Wskazywali także na kwestię cen nawozów. Momentami było dosyć burzliwie.

Głównym problemem jest nadpodaż zbóż i rzepaku

Dr Daniel Alain Korona wskazał, że głównym problemem jest nadpodaż zbóż i rzepaku (pod koniec sezonu może być nawet 10 mln ton zapasów zbóż i 1 mln ton rzepaku) oraz zbyt niski eksport. W tym celu zaproponował zwiększenie rezerw strategicznych (co zdynamizowało by skup w kraju) oraz uruchomienie program dopłat eksportowych (gdyż ceny polskich zbóż są zbyt wysokie). Musimy wyeksportować 10 mln ton zbóż – stwierdził Korona. Ponadto wskazał także na wadliwość systemu informacyjnego Ministerstwa Rolnictwa, w zakresie cen zbóż i rzepaku, bo ceny przytoczone oficjalnie są wyższe niż w rzeczywistości, i każdy rolnik chciałby po takich cenach sprzedawać.

Co się dzieje na rynku paszowym? UOKIK bada hurtową sprzedaż zboża

Minister pomoże rolnikom

Minister przyjął propozycje: zapowiedział zwiększenie środków na RARS, a zatem i wielkości rezerw strategicznych, a także iż postawi 30 stycznia 2023 na radzie ministrów rolnictwa UE kwestię dopłat eksportowych do zbóż.

Źródło: ZZR KORONA

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Niech dopłaca do każdej tony ale kupionej od rolnika po nowym roku. A nie że dopłaca pośrednikom do zboża ukraińskiego zgromadzonego w magazynach. Tylko do nowych zakupów ! Bo chcecie dobrze ale nikt nie pomyśli o szczegółach i wyjdzie jak zawsze

  2. Niech wprowadzą kaucję wwozową na granicy od tony 1000 PLN do zbóż i 2000 PLN do rzepaku oddawaną przy wywozie z Polski i nie będzie importu. Myślę, że proste i skuteczne rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nie można mówić o rolnictwie bez rolników – 10 maja odbędzie się protest „Solidarności”

„Rolnicy wiedzą, jak produkować żywność i dbać o środowisko z zastosowaniem dobrych praktyk rolniczych. Będziemy się przeciwstawiać Zielonym”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Tomasz...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics