Kowalczyk w Brukseli: negocjuje Plan Strategiczny i załatwi dwie ważne sprawy rolnikom

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk dziś wyjeżdża do Brukseli aby negocjować Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jednak zarówno wicepremier, jak i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie widzą dużych szans na zmiany w dokumencie. Henryk Kowalczyk zapewnia, że załatwi w Brukseli dwie sprawy bardzo ważne dla rolników!

Kowalczyk w Brukseli: negocjuje Plan Strategiczny i załatwi dwie ważne sprawy rolnikom
Kowalczyk w Brukseli: negocjuje Plan Strategiczny i załatwi dwie ważne sprawy rolnikom

„Krajowy Plan Strategiczny jest dokumentem, które przygotowują kraje członkowskie ale pod bardzo precyzyjnymi wytycznymi Komisji Europejskiej. Te ogólne ramy tak wiążą ręce, że wielkich zmian w Krajowym Planie Strategicznym nie będzie. Przede wszystkim wynika to z tego, że jest ograniczony budżet. Wielu ludziom się wydaje, że 25 mld euro unijnych i krajowych środków to dużo pieniędzy. Biorąc pod uwagę potrzeby inwestycyjne polskiej wsi i lata, na które te pieniądze są rozłożone to nie są wcale duże pieniądze” – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Minister rolnictwa rozpocznie negocjacje i załatwi dwie ważne sprawy rolnikom

Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-27 była tworzona w nieco innych realiach. Plan Strategiczny został oddany do KE pod koniec ubiegłego roku.  Dzisiaj jesteśmy w dobie kryzysu. Upadają gospodarstwa. Ekonomiści i eksperci podkreślają, że niektóre elementy powinny być zmienione w dokumencie, aby rolnicy nie musieli rezygnować z rolnictwa. Minister rolnictwa nie daje jednak nadziei: Co do Wspólnej Polityki Rolnej to niewiele da się wynegocjować. Ja w poniedziałek będąc w Brukseli postaram się rozpocząć te negocjacje nad planem strategicznym, jednak wiemy już dziś, że tu zmian zbyt wielkich nie będzie.  Natomiast ważnym zadaniem mojego pobytu w Brukseli będzie osiągnięcie dwóch celów….

Chcecie wiedzieć, po co tak naprawdę Henryk Kowalczyk jedzie do Brukseli – zobaczcie poniżej cały wywiad

Marta Nowak-Woźnica/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE