Krajowy rynek zbóż. Do transakcji dochodzi rzadko

Od dłuższego już czasu sytuacja na krajowym rynku zbóż nie ulega zmianie. Do transakcji dochodzi rzadko, często w związku z brakiem porozumienia między sprzedającymi i kupującymi. Ceny żądane przez sprzedających pozostają bowiem wysokie i nie są akceptowane przez kupujących – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Notowanie w ostatnich tygodniach wyraźne umocnienie złotego względem euro i dolara wpłynęło na spadek opłacalności eksportu ziarna z kraju i ograniczyło wolumen wywozu zbóż. Obecnie przedmiotem eksportu jest głównie owies, który w porcie skupowany jest w cenach 700-720 PLN/t.

W dalszym ciągu realizowany jest stosunkowo niewielki import ziarna, głównie kukurydzy i pszenicy konsumpcyjnej od naszych południowych sąsiadów, głównie z dostawą do młynów i wytwórni pasz zlokalizowanych w południowych regionach kraju.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy paszowej na południowym – wschodzie i wschodzie kraju w kształtują się na poziomie 740-750 PLN/t, w regionach zachodnich – 760-780 PLN/t, a na północy kraju – 760-790 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny tego zboża z dostawą kształtują się w przedziale 770-840 PLN/t, w zależności od regionu kraju.

Ceny płacone za kukurydzę są nieznacznie wyższe od cen pszenicy paszowej. Ceny kukurydzy na południowym wschodzie to poziom 750-760 PLN/t, w centrum i regionach zachodnich – 760-780 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny kukurydzy z dostawą do wytwórni to poziom 780-860 PLN/t, w zależności od regionu kraju.

Ceny pszenżyta paszowego
na rynku krajowym to poziom 750-790 PLN/t. Ceny żyta paszowego kształtują się w przedziale 740-800 PLN/t, ale podaż tego zboża pozostaje śladowa (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Bardzo wysokie pozostają ceny jęczmienia paszowego, które kształtują się na poziomie 800-840 PLN/t. Wysokie ceny tych zbóż są w znacznej mierze konsekwencją bardzo uszczuplonej podaży, głównie w odniesieniu do żyta i jęczmienia. 

Zapotrzebowanie na ziarno pszenicy konsumpcyjnej jest ciągle niewielkie. Stąd też ceny tego zboża w dalszym ciągu pozostają stabilne. Młyny w dalszym ciągu nie zgłaszają większego zapotrzebowania na pszenicę i z reguły kupują małe partie zbóż. W zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka), ceny płacone za pszenicę konsumpcyjną w młynach kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t.

Ceny żyta pozostają rekordowo wysokie i kształtują się na poziomie 940-970 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

44 ognisko ASF potwierdzone. Olbrzymie stado do wybicia!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 44 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics