Kredyt komercyjny czy leasing rolniczy?

Polskie gospodarstwa rolne mogą  pochwalić się wysokim stopniem mechanizacji prac rolniczych tak w polu jak i w budynkach inwentarskich czy przechowalnictwie.

 

\"\"

 

Wzrost powierzchni przeciętnego gospodarstwa  wymaga  zastosowania  nowoczesnych  rozwiązań technologicznych na każdym etapie  procesu produkcyjnego. Zapotrzebowanie oraz wielkość zakupu maszyn i urządzeń do produkcji rolnej zdecydowanie ciągle utrzymuje się na zbliżonym poziomie ze względu na zużywanie sprzętu oraz konieczność wprowadzania nowych technologii. Jednakże rok 2013 zapoczątkował  w branży maszyn rolniczych spadek sprzedaży.

Przyczyną jest wyczerpywanie się funduszy PROW oraz fakt, że znaczna większość dobrze prosperujących gospodarstw już poczyniła zakupy ciągników i wymiana tych maszyn nie nastąpi zapewne zbyt szybko. Zakup środków do produkcji wiąże się z  dużym wydatkiem finansowym i z  reguły gospodarstwa nie  stać  na wyłożenie  w gotówce kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych  Rolnicy szukają najbardziej korzystnych źródeł finansowania posiłkując się funduszami unijnymi, kredytami bądź leasingiem. Wprawdzie rolnicy mogą korzystać z możliwości zwrotu 40-60% a nawet 75% wartości prowadzonej inwestycji  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale pod warunkiem, że wcześniej ją sfinansują. Z reguły pieniądze na  ten cel  pochodzą z  zaciąganych przez beneficjentów  kredytów bankowych.

Kredyt bankowy wg ogólnie przyjętej definicji to umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek.

 W praktyce wyróżnia się różne rodzaje kredytów  w zależności od przyjętego kryterium  np. czasu spłaty, przeznaczenia, formy zabezpieczenia czy formy kredytowania, przedmiotu kredytowania i specjalnych warunków. Kredyty komercyjne adresowane są do tych rolników którzy nie mogą uzyskać kredytów preferencyjnych lub ubiegają się o bezzwrotne dotacje w ramach PROW.

Banki oferują w ramach kredytów komercyjnych dla rolnictwa kredyty: obrotowe, pomostowe, inwestycyjne i hipoteczne. Kredyt obrotowy dla rolników udzielany jest na bieżące potrzeby związane z produkcją rolną. Wysokość kredytu ustalana jest indywidualnie dla każdego rolnika i jest uzależniona od zdolności kredytowej, ponoszonych nakładów na działalność rolniczą oraz prognozy finansowej, dotyczącej danej działalności.

 
Czytaj więcej

dr inż. Elżbieta Wojciechowska – Lipka
Broker ubezpieczeniowy
Redakcja AgroNews, fot: dreamstime.com
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics