Kroplówka dla roślin – azot dostępny do końca wegetacji!

Dziedzina mikrobiologii, na stałe wpisała się w technologie stosowane w rolnictwie. Pomaga zwiększyć efektywność wykorzystania potencjału gleby, resztek pożniwnych, a także dostarczyć najważniejsze makroskładniki, takie jak azot, bezpośrednio do rośliny. Ściśle wyselekcjonowane mikroorganizmy zastosowane na polu, potrafią zwiększyć masę plonu oraz poprawić jego jakość. Wspierają także ochronę roślin oraz ograniczają negatywne skutki wpływu produkcji rolniczej na środowisko.

Jak wiadomo, w efektywnym nawożeniu upraw, nie liczy się tylko ilość dostarczanych składników, ale też forma oraz termin ich dostępności dla roślinny uprawnej. Bardzo często, duża część z wprowadzonych pierwiastków jest wykorzystywana przez roślinę tylko w niewielkim stopniu. Co gorsze, dzieje się to także podczas okresu największego zapotrzebowania na składniki. Problem ten dotyczy głównie azotu, ale także potasu i wapnia.

Współczynnik wykorzystania azotu jest ściśle powiązany z warunkami pogodowymi. Zrozumiałe jest, że podczas dotkliwej suszy lub przy ograniczonej ilości opadów, pierwiastek ten nie może się przemieścić w głąb profilu glebowego. Kolejnym ograniczeniem jest fakt, że bez wody rośliny także nie pobiorą składnika. Najlepszym rozwiązaniem, jest więc uzupełnienie nawożenia mineralnego produktem, który dostarczy azot przez liście, bez względu na stopień uwilgotnienia gleby. Rozwiązanie te oferuje produkt BlueN w dawce 0,333 kg/ha. Zawiera on unikatowe bakterie z rodzaju Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które w odróżnieniu od innych znanych bakterii azotowych, zasiedlają część nadziemną roślin.  Wiązanie azotu z powierza odbywa się bezpośrednio przez liście, przy użyciu bakteryjnego enzymu-nitrogenazy. W ten sposób, wewnątrz rośliny, trwa intensywna „produkcja” azotu mineralnego, bez względu na zawartość tego pierwiastka w glebie. Natomiast ilość dostarczonego w ten sposób azotu, jest uzależniona od czasu, jaki upłynie od aplikacji produktu do zakończenia wegetacji roślin, a to oznacza, że im szybciej wykonamy zabieg, tym lepiej.

Substratem wykorzystywanym przez Methylobacterium symbioticum do wzrostu i namnażania jest metanol.  Jego duże ilości produkowane są przez rośliny już na starcie wiosennej wegetacji. Dzięki temu, możliwa jest szybka kolonizacja, a tym samym produkcja znacznych ilości azotu. Średnia ilość dostarczonego w ten sposób azotu wynosi około 50 kg/ha, a często są to wyższe wartości. Pozwala to więc na racjonalizację nawozów azotów, zwłaszcza tych stosowanych podczas pogłównej aplikacji.  Bardzo ważnym aspektem jest również łatwość stosowania. Produkt BlueN należy stosować po rozpoczęciu wegetacji, przy temperaturze powietrza powyżej 5 oC, oraz gdy bezpośrednio po zabiegu, nie występują nocne przymrozki. Zabieg ten można wykonywać solo, ale także w mieszaninie zbiornikowej z większością środków ochrony roślin, które są kompatybilne z mikroorganizmami. Produkt został przebadany z 831 produktami chemicznymi (fungicydy, herbicydy, insektycydy), co umożliwiło stworzenie listy dozwolonych mieszanin. Informacje te można znaleźć na stronie www.bluen.info.

Wysoką skuteczność produktu potwierdziło kilkadziesiąt doświadczeń ścisłych w krajowych jednostkach badawczych. Wykazano w nich, zwiększenie plonowania badanych upraw, przy jednoczesnym obniżeniu nawożenia mineralnego. Dla przykładu, średnie wyniki z kukurydzy ziarnowej, gdzie nawożenie azotem obniżono o 40-50 kg N/ha, wzrosły nawet o 1,5 t z 1 ha!. Natomiast, w badaniu prowadzonym w rzepaku ozimym przy nawożeniu obniżonym o 30 kg N/ha, uzyskano wynik o 0,61 t/ha wyższy w porównaniu do stanowiska bez skorygowanej dawki N oraz gdzie nie wykonano aplikacji BlueN. Więcej informacji na temat pozostałych wyników badań w uprawach wielkoobszarowych, ale także warzywniczych i sadowniczych, zostało zamieszczonych na stronie www.bluen.info.

Na uwagę zasługuje także fakt, że BlueN, był wiodącym produktem mikrobiologicznym w technologii upraw, z których plony uzyskały tytuł Rekordu Polski. W uprawie rzepaku rekordowy wynik 6,9043 t/ha padł na Podkarpaciu, natomiast w województwie wielkopolskim, plon buraka cukrowego wyniósł 137,25 t w przeliczeniu na polaryzację 16 %.

Kierując się wyborem produktów mikrobiologicznych, należy wiedzieć, że mogą się one od siebie bardzo różnić, pod względem ilości wiązanego azotu oraz mechanizmem działania. Dlatego właśnie, warto wybierać dokładnie przebadane, bezpieczne i gruntownie sprawdzone produkty, najlepiej od zaufanego i obecnego na rynku od wielu lat dostawcy. Innowacyjna technologia oferowana przez BlueN gwarantuje roślinie stałą dostawę azotu przez cały okres wegetacji, której działanie możemy przyrównać do „kroplówki”- małymi porcjami, każdego dnia i co najważniejsze – niezależnie od pogody. Tylko w Polsce, potwierdza to 20 000 gospodarstw i blisko 1 000 000 ha, na których stosowany był już produkt BlueN.  

Monika Figlewska
Technical Manager
PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics