Liczba wypadków w rolnictwie spada. Przez ostanie 25 lat zmniejszyła się z 66 tys. do 15,3 tys. – poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która wczoraj zainaugurowała kampanię prewencyjną „Nie daj się wkręcić”. Kontynuowana będzie także akcja „Upadek to nie przypadek”.
Statystyki wskazują na spadek liczby wypadków w rolnictwie. W poprzednim roku zgłoszono do KRUS 15 295 wypadków, tj. o 2 866 mniej niż w 2017 roku, a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 10,2 w 2017 r. do 9,5 w 2018 r.
Najwięcej wypadków spowodowanych było upadkiem – 5,7 tys. (48 proc. wszystkich), w tym 18 śmiertelnych. W przypadku 12 osób ustalono niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Niewiele mniej, bo 5,2 tys. zdarzeń spowodowanych było pochwyceniami i uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń.
KRUS kontynuując działania podjęte w ramach zeszłorocznej kampanii „Upadek to nie przypadek”, poszerza swój przekaz komunikacyjny o informacje na temat bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.
Nie daj się wkręcić
Ogólnopolska kampania „Nie daj się wkręcić” będzie miała charakter wielokierunkowy, w jej ramach odbędą się: XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, XXV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej, IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje.
Ponadto w całej Polsce odbędą się liczne spotkania, szkolenia bhp, pogadanki prewencyjne w szkołach, a podczas targów, dożynek i innych wydarzeń rolniczych pracownicy Kasy edukować będą rolników w sprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwiązania ograniczające ryzyko wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych.
– Kasa od lat uczy rolników bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Mam nadzieję, że kampania prewencyjna „Nie daj się wkręcić” w jeszcze szerszym stopniu przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie, zwiększy świadomość społeczną oraz przyczyni się do zmiany postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym – powiedziała dr Aleksandra Hadzik, Prezes KRUS.
Redakcja AgroNews, fot. Marta Nowak-Woźnica