KRUS rusza z kampanią „Nie daj się wkręcić”

Liczba wypadków w rolnictwie spada. Przez ostanie 25 lat zmniejszyła się z 66 tys. do 15,3 tys. – poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która wczoraj zainaugurowała kampanię prewencyjną „Nie daj się wkręcić”. Kontynuowana będzie także akcja „Upadek to nie przypadek”.

KRUS, nie daj się wkręcić, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Aleksandra Hadzik
dr Aleksandra Hadzik, Prezes KRUS

Statystyki wskazują na spadek liczby wypadków w rolnictwie. W poprzednim roku zgłoszono do KRUS 15 295 wypadków, tj. o 2 866 mniej niż w 2017 roku, a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 10,2 w 2017 r. do 9,5 w 2018 r.

Najwięcej wypadków spowodowanych było upadkiem – 5,7 tys. (48 proc. wszystkich), w tym 18 śmiertelnych. W przypadku 12 osób ustalono niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Niewiele mniej, bo 5,2 tys. zdarzeń spowodowanych było pochwyceniami i uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń.

Cezary Nobis, dyrektor Biura Prewencji KRUS

KRUS kontynuując działania podjęte w ramach zeszłorocznej kampanii „Upadek to nie przypadek”, poszerza swój przekaz komunikacyjny o informacje na temat bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.

Nie daj się wkręcić

Ogólnopolska kampania „Nie daj się wkręcić” będzie miała charakter wielokierunkowy, w jej ramach odbędą się: XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, XXV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej, IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje.

Ponadto w całej Polsce odbędą się liczne spotkania, szkolenia bhp, pogadanki prewencyjne w szkołach, a podczas targów, dożynek i innych wydarzeń rolniczych pracownicy Kasy edukować będą rolników w sprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwiązania ograniczające ryzyko wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych.

– Kasa od lat uczy rolników bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Mam nadzieję, że kampania prewencyjna „Nie daj się wkręcić” w jeszcze szerszym stopniu przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie, zwiększy świadomość społeczną oraz przyczyni się do zmiany postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym – powiedziała dr Aleksandra Hadzik, Prezes KRUS.

Redakcja AgroNews, fot. Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here