Kryzys w rolnictwie: potrzebne są reformy stabilizujące rynek

Unia Europejska musi zaproponować więcej stanowczych działań, które pomogą rolnikom w najbardziej dotkniętych kryzysem sektorach, mleczarskim lub hodowlanym, powiedzieli posłowie, zwracając się do odpowiedzialnego za politykę rolna Komisarza Phila Hogana podczas ubiegłotygodniowej debaty.

 

\"rolnictwo,
 

Europosłowie wezwali także do przeprowadzenia reform strukturalnych, w celu zrównoważenia wpływu rolników w łańcuchu dostaw i zwiększenia ich odporności na przyszłe zawirowania na rynku.

Wielu posłów krytykowało Komisję za robienie zbyt mało i zbyt wolno, w celu zapobiegania "najgorszemu kryzysowi w rolnictwie w ciągu ostatnich dekad". Niektórzy z nich nalegali na przeprowadzanie większej ilości interwencji na rynku, włączając w to, choćby czasową, regulację podaży, podczas gdy inni, stwierdzając, że próby liberalizacji unijnego rolnictwa skończyły się niepowodzeniem, wzywali do dalszego regulowania rynku i zachęt dla rolników, aby dobrowolnie ograniczali produkcję.

Czytaj także:
KE zapowiada wsparcie dla rolników

Kilku posłów przestrzegało także przed narodowymi próbami rozwiązywania kryzysu, które okazały się nieskuteczne oraz przed "renacjonalizacją" polityki rolnej UE. Niektórzy również wyrażali zaniepokojenie z powodu międzynarodowych umów handlowych, obecnie negocjowanych przez UE, nalegali oni na nieużywanie europejskiej polityki rolnej jako karty przetargowej kosztem europejskich rolników.

Redakcja AgroNews, fot. Parlament Europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here