Kukiz’15 broni dopłat dla polskich rolników

  Projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 , zakłada cięcia w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej oraz polityki spójności odpowiednio o 5 proc. oraz 7 proc. w stosunku do obecnej wysokości. Posłowie Kukiz’15 pytają, dlaczego polski rząd milczy w tej sprawie, dlaczego nie staje w obronie naszych rolników?

  Prawdopodobnie przegramy te negocjacje budżetowe. Nie widzimy innej opcji politycznej, która chciałaby zawalczyć o dobry, godny budżet dla Polski i Polaków. Milczy PiS, milczy PSL. To ostatni moment kiedy możemy powiedzieć – stop, veto. Kiedy wreszcie finansowanie polskiego rolnika będzie podobne do finansowania np. rolnika holenderskiego, który dostaje ponad dwa razy większe dotacje – pytał na konferencji w Sejmie przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, poseł Kukiz’ 15 Jarosław Sachajko.

  Klub Kukiz’15 domaga się od rządu precyzyjnej informacji i odpowiedzi na pytanie, na jakiej zasadzie zamierza walczyć o polskie rolnictwo.

  We Francji wszyscy razem walczą o to, by finansowanie rolnictwa nie było niższe, a my przypominamy sobie jak minister Jurgiel, podczas debaty na ten temat, po prostu zasnął. My nie chcemy, żeby teraz w najważniejszym momencie, który przesądza o dopłatach PiS znowu przysnął . My pytamy , gdzie jest to wstawanie z kolan, o którym ciągle mówi PiS. Rząd polski negocjuje ten budżet na kolanach . My – polscy rolnicy- czujemy się totalnie zdradzeni przez ten rząd– mówił w Sejmie Krzysztof Tołwiński, członek zespołu ds. rolnych Kukiz’ 15.

  Kukiz’ 15 podkreśla, że do dziś opinia publiczna nie usłyszała jasnego, zdecydowanego stanowiska polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie proponowanego przez UE zmniejszenia wsparcia dla polskiej wsi.

  – Nie wiemy, czy milczenie oznacza poparcie dla proponowanych cięć, czy też stanowi wyraz braku własnego zdania –  mówił Sachajko.

  Dlatego członkowie Kukiz’15 wzywają Ministra Jurgiela do przedłożenia parlamentarzystom oraz obywatelom projektu stanowiska polskiego rządu adresowanego do Komisji Europejskiej w sprawie brzegowych warunków określających wsparcie polskiego rolnictwa z budżetu unijnego na lata 2021 – 2027.

  Zdaniem Kukiz’15 stanowisko powinno zawierać najważniejsze dla Polski kwestie:

  • Wyrównanie dopłat unijnych do poziomu państw, w których rolnictwo jest cenione ze względu na pełnienie funkcji gwarantującej bezpieczeństwo i suwerenność.

  • Utrzymanie środków na dopłaty obszarowe i rozwój obszarów wiejskich w nowej „siedmiolatce” na poziomie budżetu z lat 2007 – 2013, czyli nie niższe niż 32,6 mld euro.

  • Zapewnienie uczciwego finansowania polityki spójności w nowym budżecie UE poprzez wprowadzenie dodatkowego kryterium alokacji środków, którym powinno być średnie wynagrodzenie osiągane w danym kraju.

  • Zapewnienie polskim rolnikom równych warunków konkurencji z dostępem do notyfikowanej pomocy publicznej w ramach wsparcia krajowego.

  • Zwiększenie koperty krajowej pomocy de minimis do poziomu państw o zbliżonym potencjale rolniczym jak Włochy, Hiszpania.

  Redakcja AgroNews

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here