Kurczęta notują spadek

Średnia cena sprzedaży brojlerów (tuszki patroszone z szyjami tzw. 65%) na rynku UE w ciągu ostatnich czterech tygodni (od 29.X do 25.XI) wyniosła 194,6 EUR/100 kg i była o 0,6% niższa niż w październiku, lecz o 4,3% wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem -wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA .

Jest to już drugi miesiąc nieznacznego spadku cen, poprzednio ceny obniżyły się o 0,5%. W porównaniu z przeciętną ceną z lat 2007-11 kurczęta były jednak droższe średnio o 11%. W ciągu ostatnich czterech tygodni br. ceny kurcząt najbardziej obniżyły się w Belgii (-6%), Holandii (-4,5%) i Polsce (-4%).

Polskie kurczęta były ponownie najtańsze w całym ugrupowaniu (131,5 EUR/100 kg, 68% średniej unijnej). Najwyższy miesięczny wzrost cen miał miejsce w Rumunii (+18%), Czechach (+14%) i na Węgrzech (+13,5%). Najwięcej za kurczęta płacono w Niemczech, Finlandii i na Cyprze (254-261 EUR/100 kg). Wzrost eksportu i popytu wewnętrznego, wysokie ceny pasz oraz ceny wieprzowiny miały wpływ na utrzymywanie się cen kurcząt w tym roku na wysokim poziomie. Komisja Europejska podjęła w październiku br. decyzję o obniżeniu o jedną trzecią refundacji wywozowych dla mięsa drobiowego.

Spadek poziomu dopłat mógł obniżyć opłacalność wywozu, przez co więcej mięsa zostało do zagospodarowania na rynku wewnętrznym UE i ceny obniżyły się. W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. państwa członkowskie UE wyeksportowały do krajów trzecich 987,9 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu – o 1,4% więcej niż przed rokiem. Dynamika wzrostu wywozu w trzecim kwartale była już jednak słabsza niż w pierwszej połowie roku.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here