Laureaci Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne nagrodzeni!

23 września br. podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach odbyło  się uroczyste podsumowanie XIV Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

 

\"\"


Organizatorami konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent Andrzej Duda.

Celem konkursu było wyłonienie najbezpieczniejszego gospodarstwa w Polsce. Komisja skrupulatnie oceniała ład i porządek na terenie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie, warunki obsługi i chowu zwierząt oraz organizację miejsc wypoczynku i zabawy dzieci.

 

\"\"
Adam Wojciech Sekściński, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

W tym roku do konkursu przystąpiło 970 gospodarstw indywidualnych i 43 zakłady rolne.

Ostatecznie, do oceny w etapie krajowym zakwalifikowano 16 gospodarstw.

W ocenie komisji najbezpieczniejsze gospodarstwo w kategorii gospodarstw indywidualnych prowadzą Państwo Alicja i Krzysztof Spychalscy w Pikutkowie w woj. kujawsko-pomorskim.
Zwycięzcy otrzymali nagrodę od Prezesa KRUS – ciągnik Zetor Major.

 

\"\"


Państwo Spychalscy prowadzą 80-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze, specjalizujące się w nowoczesnej uprawie warzyw gruntowych (pomidory, cebula, marchew, burak czerwony). Ich gospodarstwo jest kompleksowo wyposażone w specjalistyczny sprzęt do uprawy i zbiorów warzyw, dysponuje także nowoczesną bazą przechowalniczą.

W kategorii zakładów rolnych zwyciężyli:

  • I miejsce – Poznańska Hodowla Roślin Sp. Z o.o
  • II miejsce – Ośrodek Hodowli Zarodowej „Głogówek” Sp. Zo.o.
  • III miejsce – Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. Z o.o.

\"\"
Laureaci w kategorii "Zakłady rolne"


Wśród tegorocznych uczestników konkursu w kategorii prowadzonej przez Kasę 77 proc. prowadzi działalność rolniczą na areale gruntów do 50 ha. Dominowały gospodarstwa o mieszanym profilu produkcji oraz o profilu produkcji roślinnej – zboża i inne uprawy rolne. Najmłodszy tegoroczny uczestnik konkursu ma 28 lat, najstarszy – 63 lata.

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

Wzorem lat ubiegłych konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” odbywał się również przez Internet.  Na portalu AgroNews.com.pl wspólnie z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz firmą Bayer przeprowadzono konkurs internetowy w kategorii gospodarstw indywidualnych.

 

\"\"


Od 12. sierpnia do 11. września 2016 roku internauci oddawali swoje głosy na szesnastu laureatów etapu wojewódzkiego. W konkursie oddano 54 203 głosów.

Laureatami konkursu zostali Państwo: Dorota i Dariusz Urbanowiczowie z Prężyc w woj. dolnośląskim – uzyskując 9143 głosów.

\"\"

Zwycięzcy internetowego konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015” otrzymali voucher o wartości 5000 zł na środki ochrony roślin firmy Bayer oraz statuetkę od Prezes Telewizji Interaktywnej AgroNews.

Tekst i fot. Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here