Liczy się każde opakowanie – system zbiórki opakowań PSOR

Ponad 11 tysięcy ton opakowań po środkach ochrony roślin zwrócili do sklepów rolnicy w ostatniej dekadzie. Rusza kolejna kampania edukacyjna, która ma zachęcać użytkowników tych środków do odpowiedzialnego i bezpiecznego zarządzania opakowaniami po nich.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, przedstawiciele organizacji podsumowali dziesięć lat funkcjonowania w Polsce Systemu Zbiórki Opakowań PSOR.

Zgodnie z polskim prawem, użytkownicy środków ochrony roślin (ŚOR) zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach, punkty sprzedaży – do ich przyjęcia, a producenci i importerzy – do zorganizowania systemu zbierania i zagospodarowania opakowań. Aby wyjść naprzeciw tym wymogom prawnym, w 2004 roku Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) zorganizowało i do dziś nadzoruje System Zbiórki Opakowań.

 

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– W ciągu dziesięciu lat zebraliśmy od rolników łącznie ponad 11 tysięcy ton opakowań po środkach ochrony roślin – w 2013 roku było to ponad 1700 ton. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań, 70% rolników deklaruje, że zwraca opakowania do sprzedawcymówiła podczas konferencji Aleksandra Mrowiec z PSOR. – Poziom zbiórki kształtuje się na poziomie ponad 60%. Tak wydajnym programem może pochwalić się tylko kilka krajów europejskich, m.in. Niemcy.

 

\"\"

 

 

Jak podkreślała podczas konferencji Anna Wittbrodt z firmy Remondis operatora Systemu, w jego ramach użytkownicy ŚOR mogą bez ponoszenia kosztów wypełnić swój prawny obowiązekwystarczy, że przyniosą do sklepu czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania. Punkty sprzedaży zaopatrywane w worki do ich zbierania oraz zasady zbiórki, a operator Systemu zapewnia odbiór i zagospodarowanie opakowań na koszt producentów i importerów.

 

\"\"

 

O tym jak ważne takie działania zarówno dla rolników, jak i dla środowiska naturalnego, mówili podczas spotkania Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz dr Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa. Dzięki Systemowi poprawia się także wizerunek rolnika. To już nie jest rolnik, który wyrzucał opakowania np. w lesie, ale odpowiedzialny, dbający o środowisko człowiekpodkreślał dr Doruchowski.

 

\"\"

 

 

 

 

\"\"

 

 

Podczas konferencji przedstawiciele PSOR zaprezentowali nową kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”, skierowaną do rolników. – Nasza kampania obejmie całą Polskę, stawiamy na przejrzystą, ale i nowoczesną komunikację, stąd oprócz materiałów typowo edukacyjnych, pojawią się także materiały multimedialne i konkursymówiła podczas spotkania Anna Tuleja, dyrektor PSOR.Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się nam podwyższyć poziom zbiórki, choć już ten dziś osiągnięty uznajemy za sukces. Dziękujemy za zaangażowanie zarówno rolnikom, jak i punktom sprzedaży, bo to i oni przyczyniają się do tego sukcesu.

 

\"\"

 

Redakcja AgroNews, fot.: Marta Nowak-Woźnica
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here