List Ministra Rolnictwa do nauczycieli i uczniów

Inauguracja nowego roku szkolnego 2012/2013.

Życie nie musi obfitować w wielkie wydarzenia. Codzienny obowiązek, prosty i niepozorny – Wystarczy, aby je upiększyć i uszlachetnić” – H. Bordeaux.

Dyrektorzy szkół rolniczych, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice…
Szanowni Państwo,

wydawałoby się, że całkiem niedawno witaliśmy słoneczne wakacje, podczas których świat zachęcał do przeżywania niezapomnianych przygód i odkrywania wiedzy o ludziach, kulturach, miejscach. Jeszcze czujemy ciepło słonecznego lata, ale już opustoszałe pola, a w ich miejscu zachęcające kolorowym plonem sady i ogrody, zapowiadają zbliżającą się jesień i początek nowego roku szkolnego. Szczególnie serdecznie witam dziś uczniów klas pierwszych i rozpoczynających karierę zawodową młodych nauczycieli szkół rolniczych.

Droga Młodzieży,
u progu nowego roku szkolnego, życzę, abyście swoje szkoły lubili i cenili, odnajdywali w nich swoich Mistrzów, zachęcam do zgłębiania wiedzy, rozwijania nowych umiejętności, aby w efekcie osiągnąć jak najwyższe wyniki na egzaminach i otworzyć sobie drogę do dalszego kształcenia. Wiedza i umiejętności pomogą Wam bez kompleksów, odważnie wkroczyć w dorosłe życie, a wysiłek włożony w ich zdobywanie i kształtowanie nauczy Was wytrwałości w pracy, odpowiedzialności za sprawy kraju i stanie się inspiracją do poszukiwania piękna w życiu oraz odkrywania tajemnic świata.

Państwo Nauczyciele i Rodzice,
gratulując dotychczasowych efektów pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, wyrażam przekonanie, że przyszłość przyniesie satysfakcję i dumę z mądrości i szlachetności Państwa dzieci i uczniów zdolnych „zrozumieć wielkość swego bytu, istnienia i wartość jednego, jedynego, niepowtarzalnego życia” (Kardynał Stefan Wyszyński).

Szanowni Państwo,
życzę wszystkim, aby nowy rok szkolny 2012/13, pozwolił Państwu odważnie podejmować nowe wyzwania, odkrywać pasje i możliwości ich rozwijania oraz realizować plany.

Wierzę, że drogi zmierzające do celów, choć czasem trudne i wyboiste, ostatecznie do nich doprowadzą, wspólnymi siłami uda nam się kontynuować dzieło budowania szkół na miarę XXI wieku, odpowiadających potrzebom nie tylko regionu, kraju, ale też Europy i Świata. Celem nadrzędnym wszystkich, dla których bliskie jest kształcenie i wychowanie, powinno być tworzenie w tych szkołach warunków umożliwiających edukację młodzieży aktywnie uczestniczącej w życiu zawodowym, społecznym i politycznym. W szkołach rolniczych trzeba szczególnie zadbać o to, aby edukacja była dla młodzieży źródłem inspiracji do nieustannego rozwoju rolnictwa i polskiej wsi, a także świadomego uczestniczenia w realizacji europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Stanisław Kalemba

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here