Rośnie import wieprzowiny do Polski

W pierwszej połowie roku wzrósł, choć wolniej niż w poprzednich okresach, import mięsa wieprzowego do Polski – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Zmienia się struktura geograficzna tego importu, szczególnie ekspansywni na rynku polskim są dostawcy z Belgii. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszej połowie br. import nieprzetworzonej wieprzowiny (CN 0203) wyniósł 277 tys. t, czyli o 5% (14 tys. t) więcej niż w pierwszej połowie 2011 roku. Oznacza to spowolnienie wzrostu importu, który w 2011 r. urósł o 11% wobec roku poprzedniego. To również stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę duży spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce.

Wśród dostawców wieprzowiny na polski rynek wciąż prym wiodą Niemcy, choć udział tego kraju w bieżącym roku maleje. Import z tego kierunku w pierwszych sześciu miesiącach br. wyniósł 82 tys. t i był o 9% (8,4 tys. t) mniejszy niż przed rokiem.

W rezultacie udział niemieckiej wieprzowiny w imporcie spadł do 30% w porównaniu z 34% przed rokiem. Podobne tendencje wykazuje import od drugiego najważniejszego dostawcy: Danii. Obniżył się on o 7% (5,1 tys. t), a udział spadł do 26% w porównaniu z 29% przed rokiem.

W odróżnieniu od dostawców z Niemiec i Danii, dostawcy z Belgii bardzo szybko zwiększają ilość eksportowanej wieprzowiny i tym samym zdobywają coraz większą część polskiego rynku. W stosunku do pierwszego półrocza ub.r. w pierwszym półroczu br. import z tego kierunku był o 51% (17,7 tys. t) większy, czyli ze sporym naddatkiem zniwelował spadek przywozu z dwóch wspomnianych wcześniej krajów.

W rezultacie udział Belgii w polskim imporcie wieprzowiny wzrósł z 13% w pierwszym połowie 2011 r. do 19% w pierwszej połowie 2012 r. Ciągle rośnie również  import z Holandii – czwartego największego dostawcy wieprzowiny na rynek polski.

Wzrost w skali roku wyniósł 17% (4,5 tys. t). Inni dostawcy posiadają niewielkie udziały w rynku nieprzekraczające 5%, choć generalnie w bieżącym roku sprzedawały do Polski większą  ilość wieprzowiny niż przed rokiem.

Co interesujące, w bieżącym roku rośnie również eksport nieprzetworzonej wieprzowiny z Polski, i to nawet szybciej niż import. W całym pierwszym półroczu wyeksportowano 168 tys. t wieprzowiny, czyli o 12% (17 tys. t) więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Negatywnie na bilans handlu produktami z sektora wieprzowiny wpływa jednak bardzo duży i szybko rosnący import żywych świń.

Jak wynika z danych MF w pierwszym półroczu wyniósł on niemal 64 tys. t i był o 51% wyższy niż przed rokiem, w porównaniu z eksportem na niezmienionym w stosunku do poprzedniego roku poziomie 9 tys. t

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here