Lubuski Szlak Wina i Miodu powalczy o międzynarodowe laury

„Lubuski Szlak Wina i Miodu” znalazł na liście atrakcji z całego świata, które będą rywalizować w konkursie „Turystyka Jutra", organizowanym przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC) – informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego.

 

\"rolnictwo,
 

Nagrody w prestiżowym zestawieniu przyznawane są za dokonania w ramach rozwoju turystyki zrównoważonej. O statuetkę mogą się starać m.in. regiony, miasta i stowarzyszenia.

Lista instytucji, która każdego roku staje w wyścigu o zwycięstwo jest długa. Z jednej strony, o wyróżnienie swoich atrakcji, starają się wspomniane już regiony i samorządy. O nagrodę walczą także stowarzyszenie i firmy prywatne. Stawkę uzupełniają twórcy i administratorzy różnej maści atrakcji turystycznych. W gronie tym można wyróżnić np. zarządców parków krajobrazowych lub administratorów szlaków rowerowych.

Tak zróżnicowana stawka jest możliwa, dzięki szerokiej formule konkursu, który ocenia kandydatów pod kątem dokonań na płaszczyźnie rozwoju turystyki zrównoważonej. Na pierwszy rzut oka niezrozumiałe hasło obejmuje m.in. działania na rzecz ochrony rzadkich i zagrożonych gatunków, zmniejszanie społecznego ubóstwa, czy też ocenę jakości oferowanych usług turystycznych. Jury  pod uwagę bierze również inicjatywy związane z promowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego i sprawiedliwych warunków pracy. Wymieniona lista to jedynie część z wielu  kryteriów, które liczą się przy ocenie zgłoszonych atrakcji.

Czytaj także:
Lokalne marki i produkty niszowe przyszłością branży alkoholowej

Konkurs podzielono na pięć kategorii. Lubuski Szlak Wina i Miodu o laur zwycięstwa będzie walczył w ramach „Destynacji”, czyli znajdzie się w grupie ocenianej za jakość atrakcji turystycznych. Pozostałe kategorie to: społeczność, środowisko, innowacja i ludzie. Finalistów konkursu poznamy w styczniu 2016 r. Nagrody zostaną przyznane w kwietniu podczas konferencji Światowej Rady Podróży i Turystyki odbywającej się w Dallas w Teksasie.

Laureaci konkursu i atrakcje, którym uda się przedrzeć do finałowej stawki, objęte zostaną programem promocyjnym dedykowanym turystyce zrównoważonej realizowanym przez WTTC.

LUBUSKI SZLAK WINA I MIODU

Tradycje winiarskie w województwie lubuskim sięgają XII wieku. Wiążą się najbardziej z okolicami Gubina, Krosna Odrzańskiego i Zielonej Góry, która była prowincją nadreńskiego regionu winiarskiego i obfitowała w plantacje winorośli. Najprawdopodobniej sprowadzone były przez Benedyktynów ok. 1150 r. Winnice przeżywały okresy urodzajów, jak również klęsk.

Obecnie winiarstwo na terenie woj. lubuskiego przeżywa prawdziwy renesans, wspaniale wpisując się w rozwój polskiej enoturystyki. Lubuscy pszczelarze i winiarze wspólnie zaplanowali i wytyczyli w 2008 r. pierwszy w kraju szlak wina i miodu – z kilkunastoma przystankami po drodze. W tej chwili obejmuje on kilkadziesiąt winnic i 5 pasiek. W malowniczych winnicach można skosztować lubuskich win tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, a także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic. W pasiekach czekają na turystów miodowe specjały.

Lubuski szlak Wina i Miodu otrzymał do tej pory m.in.: wyróżnienie targów ZATUR w 2008 r. i wyróżnienie w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny w 2011 r.

fot. Winnica Miłosz, atrakcjelubuskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here