Lucerna na wysoki plon

Lucerna ma bardzo wysoką wartość pokarmową jako pasza i małe wymagania co do nawożenia azotem. Jest wartościowym źródłem białka (około 4,2%), którego najwięcej znajduje się w liściach i kwiatostanach (25-32%). Roślina ta zasobna jest w witaminy (A, D i K), prowitaminy (karoten, cholina), w wapń, fosfor i magnez oraz w mikroelementy niezbędne dla zwierząt.

Odmiany lucerny
Dla trwałości lucernika największe znaczenie ma wybór odmiany lucerny – zwłaszcza do mieszanek z trawami przeznaczonymi na pastwisko. Plonowanie i trwałość lucernika oraz mieszanek lucerny z trawami zależy głównie od ilości wysiewu, udziału komponentów w mieszankach i od warunków siedliskowych.

Mieszanki na pastwiska
Niemal wszystkie odmiany lucerny mogą być zastosowane do mieszanek na krótkotrwałe pastwiska na gruntach ornych, ale muszą być do tego przystosowane i odporne na udeptywanie i przygryzanie przez zwierzęta, na intensywne wypasanie oraz częstą rotację w sezonie wegetacyjnym.
Z dostępnych w handlu nasion lucerny wypasanie dobrze znoszą odmiany Radius, Legend i Luzelle. Odmiana Radius w mieszankach dwugatunkowych – z kupkówką pospolitą lub kostrzewą łąkową – może być wypasana przez nawet 2–3 lata. Odmiany lucerny Luzelle i Legend – w mieszankach z kupkówką pospolitą oraz z kupkówką pospolitą i esparcetą – osiągają tolerancję na wypas zarówno krótko-, jak i długotrwały.
Niektóre odmiany lucerny najlepiej plonują i są trwalsze w mieszankach z jednym gatunkiem trawy. Przykładem tak dobranej mieszanki jest lucerna odmiany Radius i kostrzewa łąkowa lub odmiana lucerny Luzelle z mieszanką wczesnych odmian kupkówki pospolitej. Tak obsiane pastwiska dają wysoki plon i zapewniają trwałość lucerny w okresie trzyletniego wypasania.

Lucerna i trawy
Przy układaniu mieszanek z lucerny i traw na trwałe łąki i pastwiska należy pamiętać o:
– zbliżonych wymaganiach klimatycznych i glebowych roślin,
– przydatności do określonego sposobu użytkowania,
– zgodnym rytmie rozwoju,
– harmonijnym przebiegu wegetacji,
– długotrwałości i stabilności plonowania.

Na pastwiska wysiewa się mieszanki gwarantujące ruń niewysoką i wyrównaną, która powinna być zwarta i obficie ulistniona. Trzeba pamiętać, że rośliny te będą udeptywane i często przygryzane przez zwierzęta, dlatego do mieszanek z lucerną najlepiej wykorzystać takie trawy jak życica trwała, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona. Dodatkiem są trawy wysokie, jak kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i kupkówka pospolita.
Odpowiednim gatunkiem trawy do uprawy w mieszance z lucerną na glebach bardzo dobrych i w warunkach suchych jest rajgras wyniosły, a na gleby nieco gorsze poleca się stokłosę spłaszczoną, kupkówkę pospolitą lub festulolium.

Do uprawy w warunkach wilgotnych najodpowiedniejsza jest tymotka łąkowa. W mieszankach z lucerną wysiewa się najczęściej jeden dobrany do warunków siedliska gatunek trawy. W zróżnicowanych warunkach glebowych i wilgotnościowych w mieszankach wysiewa się jednak dwa lub więcej komponentów trawiastych, co ma na celu przedłużenie okresu użytkowania zasiewu i utrzymania poziomu plonowania na stałym poziomie. Mieszanki wielogatunkowe lucerny i kilku gatunków traw z reguły plonują podobnie jak dwugatunkowe, ale są korzystniejsze pod względem większej trwałości runi i składu chemicznego suchej masy.

Wypas
Lucerna z trawami może być użytkowana pastwiskowo, jednak wypasanie trzeba prowadzić z odpowiednią częstotliwością i z jak najmniejszą szkodliwością dla porostu. Pastwiskowe użytkowanie mieszanek najlepiej rozpocząć po osiągnięciu przez rośliny wysokości 35-40 cm, co zbiega się z fazą pąkowania lucerny. Skarmianie lucerny o tej wysokości pozwala w dużym stopniu na ograniczenie schorzeń układu pokarmowego zwierząt. Następne wypasy należy przeprowadzić po miesięcznym odrastaniu zielonki.

Długość wypasu wpływa na plonowanie i trwałość pastwiska. Wypas krótkotrwały (trwający 1–2 dni) jest korzystniejszy od wypasu długotrwałego (trwającego 7–8 dni) z powodu wyższych plonów, lepszego wyjadania oraz trwałości roślin. Ponadto wypas długotrwały powoduje uzyskanie większej wartości białkowej paszy niż krótkotrwały, lecz mniejsza jest obsada roślin lucerny.

Mniej intensywne użytkowanie pastwiskowe wielogatunkowych mieszanek lucerny z trawami, co 35 i 45 dni, czyli 3-4 wypasy w sezonie wegetacyjnym, jest korzystniejsze ze względu na plon suchej masy i paszy pobranej przez zwierzęta niż wypas intensywny, co 21 i 28 dni, dający 6 lub 5 wypasów w roku. Wadą mniej intensywnego wypasania jest pozostawienie większej masy niedojadów.

Stosowanie wyższej obsady i obciążenia zwierząt na pastwiskach z lucerny powoduje wolniejszy odrost roślin oraz ich zanikanie. Dobre pastwisko z lucerny powinno zapewnić w czasie 8 godzin wypasu pobranie przez krowy 6–8 kg suchej masy w ciągu dnia, co stanowi około 40% ich zapotrzebowania w okresie laktacji.
Z reguły w pierwszym roku wypasania pastwisko wykorzystywane jest lepiej niż w kolejnych latach. Dzieje się tak dlatego, że pozostaje po zwierzętach więcej odchodów i niedojadów. Prawidłowa uprawa i zbiór pozwalają na 2-3-letnie użytkowanie lucernika i 3-4-letnie użytkowanie mieszanek lucerny z trawami.

Źródło: Anna Matusik, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.modr.mazowsze.pl, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykułNowa definicja rolnika
Następny artykułHarwestery w roli głównej

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE