Harwestery w roli głównej

Producenci i sprzedawcy wielofunkcyjnych maszyn leśnych do wycinki i wstępnej obróbki drewna (harwesterów) oraz potencjalni nabywcy tego sprzętu spotkali się na konferencji dotyczącej najnowszych technologii. 30 stycznia br. w Technikum Leśnym w Rogozińcu prezentowano m.in. rozwiązania, które debiutowały na ubiegłorocznych targach Elmia Wood w Szwecji.

Konferencję „Nowoczesne rozwiązania w harwesterach” zorganizowało Technikum Leśne w Rogozińcu wraz z redakcją pisma Drwal. Honorowy patronat objęły: RDLP w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. M. Wierzbickiego oraz Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych.

Spotkanie zgromadziło ok.120 osób – głównie przedstawicieli firm sprzedających lub produkujących harwestery oraz potencjalnych nabywców tego sprzętu leśnego. Była to zatem okazja do bliższego poznania najnowszych rozwiązań, debiutujących na targach Elmia Wood 2009.

W trakcie pierwszej części konferencji przedstawiciele zaproszonych firm szczegółowo omówili istotę nowości technicznych zastosowanych w harwesterach. Zaprezentowano wirtualnie także pozostałą ofertę maszyn przeznaczonych do prac w lesie.

Zainteresowanie wśród ewentualnych nabywców, ale też leśników, wzbudziły innowacje: zwiększona zwrotność maszyn wynikająca z możliwości unoszenia ponad powierzchnię gleby dwóch (z czterech) skrajnych osi kół – w systemie bogie; oraz obniżony środek ciężkości maszyn pozwalający na zwiększenie długości żurawi z głowicami ścinająco-okrzesująco-przeżynającymi.

Kwintensencją aktualnych, zawansowanych technicznie trendów w produkcji sprzętu do najcięższych prac w lesie są maszyny, którymi w trudnych i niebezpiecznych warunkach można sterować spoza kabiny operatora. Ciekawostką było też zastosowanie w forwarderach automatycznego pomiaru wagi załadowanego drewna. Może się to okazać niezbędne w polskich realiach, z uwagi na planowaną modyfikację kodeksu drogowego.

W tej części konferencji przedstawiciel Międzynarodowych Targów Poznańskich poinformował o organizowanych we wrześniu br. na terenie zielonogórskiej dyrekcji LP targach Eko-Las 2010.

Drugą część konferencji stanowiły pokazy terenowe. W ich trakcie uczestnicy zobaczyli, jak harwestery sprawdzają się w ekstremalnych warunkach tegorocznej zimy. Przyznać trzeba, że nie zanotowano żadnych przypadków problemów ze sprzętem.

Na konferencji obecni byli również przedstawiciele nauki: Wilold Zychowicz oraz Tadeusz Moskalik z SGGW, Krzysztof Jodłowski z IBL-u. Licznie reprezentowany był Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także branżowe media: portal Firmylesne.pl, portal Drewno.pl oraz pisma Echa Leśne, Przegląd Leśniczy, Drwal i Gazeta Przemysłu Drzewnego.

Źródło: Janusz Zawada, Lasy Państwowe, www.lp.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here