Advertisement

Materiał siewny – ważny element uprawy

Walka o plon rozpoczyna się już na etapie planowania zasiewów, jako że przemyślany dobór odmiany do istniejących warunków stworzy podstawę jego budowania. Nie należy jednak zapominać o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić na początkowym etapie uprawy. Mowa o patogenicznych grzybach, których rozwój doprowadza do ogromnych strat. Dlatego pierwszym z zabiegów fungicydowych powinno być zaprawianie ziarna. Zaprawa nasienna jest wszak jedyną metodą walki z niektórymi gatunkami patogenów.

Materiał siewny - ważny element uprawy
Materiał siewny – ważny element uprawy

Zagrożenia na początku wzrostu zbóż

Bez wątpienia zaprawianie ziarna to podstawa uzyskania zdrowych roślin uprawnych. Nawet wzorowa ochrona fungicydowa w czasie wegetacji nie będzie bowiem mogła naprawić szkód i zahamować rozwoju chorób, które są ograniczane przez zaprawy nasienne. Do głównych patogenów, jakie mogą się przenosić wraz z niezaprawionym materiałem siewnym, można zaliczyć te powodujące fuzaryjną zgorzel siewek, śnieć cuchnącą, głownie, pleśń śniegową oraz pasiastość liści jęczmienia. Niektóre z tych patogenów mogą również dokonywać dodatkowych infekcji z uwagi na ich obecność w glebie.

Ochrona zbóż przed chorobami odnasiennymi oraz odglebowymi

Najwyższą jakość zaprawiania nasion zapewnia Kinto Plus od BASF. Połączenie aż trzech substancji aktywnych: Xemium, tritikonazolu i fludioksonilu sprawia, że choroby nie mają szans.

Kinto Plus to zaprawa w formie płynnego koncentratu, co zapewnia wyższą efektywność zaprawiania. Równomiernie pokryte ziarno jest zabezpieczone przed najgroźniejszymi patogenami odnasiennymi oraz odglebowymi. Kinto Plus w dawce 150 ml/100 kg nasion to ochrona przed:

  • pleśnią śniegową,
  • głownią pylącą pszenicy,
  • śniecią cuchnącą,
  • fuzaryjną zgorzelą siewek,
  • pasiastością liści jęczmienia.

Szybszy rozwój zboża

Dodatkowo ziarniaki zaprawione produktem Kinto Plus szybciej kiełkują, a młode rośliny rozwijają się bardziej energicznie. Przy zastosowaniu tej zaprawy odnotowano też jej stymulujący wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Zaobserwowano również pozytywny wpływ obecnego w Kinto Plus Xemium na wigor roślin.

Ogromną korzyścią stosowania zaprawy nasiennej Kinto Plus jest wygodne i bezpieczne zaprawianie. Formulacja środka zapewnia maksymalne ograniczenie pylenia i bezpieczeństwo osób zaprawiających, niemuszących dzięki temu bać się o swoje zdrowie.

Ziarniaki zaprawione Kinto Plus Fot. Wronkowski
Ziarniaki zaprawione Kinto Plus Fot. Wronkowski

Zaprawiona pszenica ozima

Połączenie innowacyjnej zaprawy nasiennej Kinto Plus (BASF) oraz nowej wysokoplennej odmiany pszenicy ozimej Asory (Wronkowski) to powodzenie uprawy. Asory to odmiana uniwersalna, która sprawdzi się zarówno w intensywnej, jak i średnio intensywnej technologii uprawy na różnych typach gleb.

Wysokoplenna odmiana pszenicy ozimej ASORY Fot. Wronkowski
Wysokoplenna odmiana pszenicy ozimej ASORY Fot. Wronkowski

Odmiana Asory cechuje się wysoką liczbą opadania oraz zawartością glutenu i białka. Ma przy tym cechy chlebowo-wypiekowe. Bardzo dobre parametry jakościowe ziarna sprawiają, że jest propozycją odmiany na pograniczu grup E/A. Pszenica Asory jest odmianą średniokrótką, z dobrą odpornością na wyleganie. Natomiast w warunkach intensywnej uprawy wymaga skrócenia źdźbła. Kolejną zaletą odmiany Asory jest znakomita zdolność krzewienia, dzięki której możemy obniżyć normy wysiewu. Dodatkowo doskonale rozwinięty system korzeniowy pozwala roślinom tej odmiany na pobieranie wody nawet w okresach niewielkich opadów.

Technologia zaprawienia pszenicy ozimej Asory zaprawą nasienną Kinto Plus to pełne wsparcie i ochrona plonu, a tym samym zyski.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Źródło: BASF

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 8,7%), jak i w porównaniu z analogicznym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE