Mątwik burakowy atakuje!

Na niektórych plantacjach buraków w ostatnim okresie pojawiły się nieregularne place, na których liście całkowicie straciły turgor podczas, gdy reszta roślin na polu pomimo wysokich temperatur nie wykazuje takich objawów (zdj.1-2).

 

\"\"

 

 

 

\"\"

 

Bardzo często jest to nie tylko wynik zmienności glebowej, braku wody lecz także skutek obecności na korzeniach mątwika burakowego – w postaci białych cytrynkowatych  cyst o średnicy ok. 1mm (zdj3).

 

\"\"

 

Są to  samice, których ciało w miarę upływu czasu wypełnia się jajami nawet do 300 szt. W naszym klimacie mątwik burakowy może wydać 2 pokolenia. Cysty z żywymi larwami mogą być rozwlekane na porażonej plantacji i przemieszczane na inne pola z maszynami rolniczymi.

Czytaj także:
Zaprawianie zbóż to podstawa!
Rosja krytycznie o jakości polskich owoców i warzyw
Jak ochronić rzepak przed zachwaszczeniem? Herbicydy jesienne w rzepaku ozimym

W zależności od ilości w glebie nicieni – żywych jaj i larw straty plonu wynoszą od ok. 5 % do ponad 30%. Jednym z głównych powodów wzrostu populacji tego szkodnika jest zbyt późne zwalczanie samosiewów rzepaku, stosowanie na międzyplony niewłaściwych odmian gorczycy, uprawa w płodozmianie roślin z rodziny kapustowatych i komosowatych np. szpinak, kapusta, kalafior oraz występowania takich chwastów jak: komosa, tasznik pospolity, tobołki polne, rzodkiew świrzepa.

Rotacja w płodozmianie roślin żywicielskich powinna wynosić min. 4 lata w przypadku gleb ciężkich i 6 lat gleb lekkich.

Plantatorów, u których występują wyżej opisane objawy prosimy o kontakt z rejonowym doradcą surowcowym.

LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here