Miliony na nagrody, problemy z systemem IT. Audyt w ARiMR

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek  poinformował, że w ciągu 7 lat poprzednie kierownictwo agencji wypłaciło aż 281 mln zł na nagrody, blisko 54 mln złotych na szkolenia i ponad 36 mln złotych na działalność promocyjno-informacyjną. Obajtek wskazywał też na nieprawidłowości w budowie systemu informatycznego obsługującego wypłatę dopłat bezpośrednich.

 

\"rolnictwo,

 

Nowy prezes ARiMR Daniel Obajtek, przedstawił wyniki audytu agencji po 8 latach kierowania nią przez koalicję PO i PSL-u.

Z przeprowadzonej kontroli wynika, że poprzednie kierownictwo ARiMR w latach 2008-2015 przeznaczyło 281 milionów złotych na nagrody, blisko 54 mln złotych na szkolenia i ponad 36 mln złotych na działalność promocyjno-informacyjną. Jak zaznaczył prezes Obajtek,  działalność promocyjna była szczególnie kosztowna w okresach kampanii wyborczych i polegała na działaniach wizerunkowych promujących rządzące wówczas partie.

Z przeprowadzonego audytu wynika także, że były nieprawidłowości przy wyborze firmy, która miała stworzyć system informatyczny obsługujący wypłaty dopłat dla rolników.

Jak podkreślił Prezes ARiMR, system informatyczny na dopłaty za 2015 rok został zlecony przez poprzednie kierownictwo agencji z rocznym opóźnieniem.  Opóźnienia w budowie systemu IT spowodowały stratę w wysokości 114 mln złotych.

Czytaj także:
Wypłata dopłat zagrożona? Zarudzki uspokaja

Zgodnie z umową podpisaną przez poprzednie kierownictwa ARiMR system informatyczny miał być gotowy na 18 listopada 2015 roku. Aneks podpisany przez poprzedniego prezesa ARiMR przesuwał wykonanie systemu na 22 lutego 2016 roku.

– Gdyby ten termin nie został zakwestionowany, pierwsze wypłaty pełnych należności byłyby możliwe dopiero w marcu tego roku – powiedział Obajtek. 

Nowe Kierownictwo Agencji zastąpiło niekorzystne rozwiązanie nowymi aneksami do umowy z wykonawca systemu informatycznego. Na ich podstawie system budowany jest etapami, umożliwiając wypłacanie rolnikom dopłat. 

Prezes ARiMR zapewniał, że dopłaty dla rolników nie są zagrożone. Zaznaczył, że do 4 lutego agencja wypłaciła ponad 6 miliardów złotych, które trafiły do 780 tys., czyli blisko 60 proc. rolników.

– Kolejne 1,5 miliarda złotych naliczono w lutym, a w marcu planowane są wypłaty w wysokości 3,5 miliarda złotych – dodał Obajtek.

Redakcja AgroNews, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here