Minister Grzegorz Puda o gospodarstwach rodzinnych na konferencji „Europa Karpat”

W niedzielę 28 lutego w ramach drugiego dnia wideokonferencji „Europa Karpat” przeprowadzono dyskusję nt. Europejskiego Zielonego Ładu, jako szansy dla środowiska i rolnictwa ekologicznego. Rozmawiano także o współpracy kulturalnej i młodzieży w Europie Środkowej. Spotkanie prowadzili, podobnie jak w sobotę, Rusłana Krzemińska i dr Jerzy Kwieciński.

Minister Grzegorz Puda na konferencji „Europa Karpat”
Minister Grzegorz Puda na konferencji „Europa Karpat” Foto:Twitter @GrzegorzPuda

Gospodarstwa rodzinne mają duży potencjał, mogą one zaopatrywać lokalne rynki w żywność wyprodukowaną w zgodzie z ochroną środowiska” – powiedział podczas wideokonferencji „Europa Karpat” minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda odniósł się do ogłoszonego w 2014 r. raportu Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, zgodnie z którym gospodarstwa rodzinne dostarczają światu ponad 80 proc. żywości wykorzystując ok. 75 proc. gruntów. Zdaniem ekspertów FAO, tylko gospodarstwo rodzinne jest w stanie sprostać wyzwaniu coraz większej produkcji żywności przy kurczących się zasobach gruntów uprawnych i wody. Zdaniem Grzegorza Pudy, aby sprostać temu wyzwaniu gospodarstwa te muszą mieć równy dostęp do nowoczesnej agrotechniki i nowoczesnego rozwijającego się rynku. – Gospodarstwa rodzinne to małe, średnie gospodarstwa o kapitale zrównoważonym, ich duża samowystarczalność i mała zależność od zewnętrznych dostawców powoduje, że są one gwarantem dostarczania nieprzetworzonej i naturalnej, wysokiej jakości żywności – stwierdził minister Puda.

Minister Grzegorz Puda na konferencji „Europa Karpat”
Minister Grzegorz Puda na konferencji „Europa Karpat” Foto:Twitter @GrzegorzPuda

Poniżej cały zapis transmisji 2 dnia Wideokonferencji „Europa Karpat”. Wystąpienie Ministra Grzegorza Pudy – 59 minuta

Wśród uczestników pierwszego niedzielnego panelu byli m. in. przedstawiciele państw Europy Środkowo-Wschodniej: Litwy, Czech i Słowacji, komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski oraz ministrowie: klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Paneliści debatowali o Europejskim Zielonym Ładzie m. in. w wymiarze rolnym, ekologicznym i turystycznym. Moderatorem dyskusji był poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.

Więcej na stronie sejm.gov.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wstępne podsumowanie dwóch naborów z PROW 2014 – 2020

O przyznanie pomocy na inwestycje podnoszące jakość drzewostanu można się było starać do 29 lipca 2022 r., a 1 sierpnia 2022 r. był ostatnim...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,621ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE