Mistrz oświadczeń sejmowych nowym wiceministrem rolnictwa

Mamy nowego wiceministra rolnictwa. Został nim Szymon Giżyński, poseł PiS. Może być zabawnie, bo polityk ten słynie z barwnych, a czasem nawet szokujących wypowiedzi.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, powołał dziś na stanowisko sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego.

Jednym z obszarów kompetencji nowego wiceministra będą kwestie dotyczące bezpieczeństwa żywności – wyjaśnia resort rolnictwa w kominikacie. Przypomnijmy, że obszarem tym od początku kadencji rządu PiS zajmowała się wiceminister Ewa Lech, która w marcu tego roku złożyła rezygnację ze stanowiska. Wówczas jej obowiązki przejął wiceminister Zbigniew Babalski. On z kolei z resortem pożegnał się wczoraj.

Polonista, wojewoda, dyrektor ARiMR

Szymon Giżyński z wykształcenia jest polonistą. W latach 1997–1998 był wojewodą częstochowskim, a w latach 2000–2001 pełnił funkcję dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. Od 17 lat jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Od 2016 roku zasiada w sejmowej komisji rolnictwa.

Mistrz oświadczeń sejmowych

Giżyński znany jest jednak najbardziej z nietuzinkowych wystąpień sejmowych. Niedawno jedną ze swoich wypowiedzi na mównicy sejmowej rozpoczął od słów:  „Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Czuję, że rosną mi skrzydła – rzekła myszka agresorka… i została panią nietoperz”.

Nie bez echa przeszło także jego kolejne oświadczenie: „Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Do założenia Nowoczesnej Ryszard Petru potrzebował dwóch rekwizytów: siebie samego i lustra. Katarzyna Lubnauer odebrała Ryszardowi Petru wszystko: fotel i lustro. W fotelu Lubnauer zasiadła, lustro – zbiła. Dziękuję bardzo”.

Rok temu w Sejmie poseł Szymon Giżyński wygłosił swój wiersz “Rozmowa Ryszarda z Grzegorzem”

Z kolei jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. mniejszość narodowych i etnicznych podważał sens badań przestępstw na tle rasistowskim.

Nam szczególnie w pamięć zapadła propozycja Giżyńskiego, by „koniecznie” przywrócić województwo częstochowskie.

Sprawdziliśmy też poselską aktywność nowego wiceministra: od początku kadencji wypowiedział się na mównicy sejmowej 54 razy i złożył 7 interpelacji. Brał udział prawie we wszystkich głosowaniach (90 proc. frekwencji).

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here